• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

MZ przedstawiło dane dotyczące programu zwalczania nowotworów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 października 2015 12:06

W 2014 r. odsetek osób korzystających z zaproszenia na badania cytologiczne w ramach programów profilaktycznych wyniósł ponad 44 proc. (tak samo jak w 2013 r.) oraz na badania mammograficzne 47 proc. (w 2013 r. - tyle samo) - podała wiceminister zdrowia Anna Łukasik.

MZ przedstawiło dane dotyczące programu zwalczania nowotworów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W 2014 r. na realizację Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych przeznaczono 250 mln zł, tyle co rok wcześniej. Ponad 56 mln zł ze środków resortu zdrowia wydano na działania profilaktyczne chorób nowotworowych - poinformowała w Sejmie wiceminister zdrowia Anna Łukasik.

Wiceminister przedstawiała w czwartek (8 października) sprawozdanie z realizacji programu w 2014 r.

Na profilaktykę chorób nowotworowych NFZ wydał: na realizację programów profilaktycznych wykrywania raka piersi 98,3 mln zł, a na badania profilaktyczne raka szyjki macicy 28,5 mln zł.

Łukasik powiedziała, że w 2014 r. odsetek osób korzystających z zaproszenia na badania cytologiczne w ramach programów profilaktycznych wyniósł ponad 44 proc. (tak samo jak w 2013 r.) oraz na badania mammograficzne 47 proc. (w 2013 r. - tyle samo). Wiceminister porównywała te dane do danych z 2006 r., gdy program zaczynał działać - wówczas na cytologię zgłosiło się 12 proc, a na mammografię - 23 proc. kobiet.

Rak piersi stanowi pierwsze miejsce w strukturze zarejestrowanych nowotworów kobiet i jest często przyczyną ich zgonów (13,3 proc. śmierci z powodu raka u kobiet). Rak szyjki macicy powoduje śmierć 4 proc. populacji pacjentek, u których zdiagnozowano ten typ nowotworu. Oba typy raka - jak wynika ze sprawozdania - dotykają najczęściej kobiety po 50 roku życia.

Ze środków przeznaczonych na program w 2014 r. pozyskano m.in. 7 rezonansów magnetycznych i 27 tomografów komputerowych.

Łukasik poinformowała, że obecny program nowotworowy kończy się 31 grudnia tego roku. W resorcie zdrowia trwają pracę nad nowym programem, który będzie jego kontynuacją na lata 2016-2024. Dodała, że w najbliższych dniach projekt programu będzie kierowany na komitet stały Rady Ministrów.

Wiceminister wyliczała, na czym będzie się koncentrował nowy program - nadal jest w nim położony nacisk na promocje zdrowia i profilaktykę. Prowadzone więc będą m.in. działania na rzecz zdrowego odżywiania, przeciwdziałania paleniu i piciu alkoholu, promocję karmienia piersią. W ramach programu prowadzone będą badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka szyjki macicy, jelita grubego, piersi czy raka płuc. Planowana jest również wymiana sprzętu diagnostycznego i endoprotez onkologicznych dla dzieci.

Poinformowała, że w budżecie państwa na 2016 r. są zaplanowane środki w wysokości 250 mln zł na realizacje programu zwalczania chorób nowotworowych. Jak mówiła, miernikiem efektywności programu będzie wzrost liczby pacjentów, który przeżyli co najmniej 5 lat po wykryciu nowotworu i zwiększenie osób korzystających z badań przesiewowych.

Za przyjęciem sprawozdania było PO, PSL, SLD. Tomasz Latos w imieniu klubu PiS mówił, że program jest istotny i ważna jest deklaracja, że będzie kontynuowany. Wskazywał jednak, że efekty jakie przynosi, są zbyt małe.

Jak mówił, pozytywną zmianą jest to, że poprawia się jakość sprzętu w szpitalach i jest go coraz więcej, ale nadal nie udało się osiągnąć postępu w przeżywalności 5 lat po diagnozie. Latos krytykował również pakiet onkologiczny, zwłaszcza to, że błędy i niedoskonałości w pakiecie, o których ministerstwo zdrowia wiedziało w marcu, do tej pory nie zostały skorygowane.

Wniosek o odrzucenie sprawozdania rządu z wykonania programu złożył przedstawiciel Ruchu Palikota.

Założeniem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych jest osiągnięcie średnich europejskich wskaźników w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów. Mają temu służyć m.in. badania przesiewowe, szkolenia dla lekarzy i system monitorowania skuteczności zwalczania nowotworów. Program realizowany jest od 2006 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum