• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

MZ: przeciwdziałanie czerniakowi to m.in. promocja dermatoskopii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2015 12:48

Promocja dermatoskopii, oglądania skóry pacjentów i identyfikacja osób z ryzykiem przez personel medyczny - to działania, które mogą przeciwdziałać zachorowaniom na czerniaka, czyli nowotworową chorobę skóry - mówił w środę (27 maja) w Sejmie wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

MZ: przeciwdziałanie czerniakowi to m.in. promocja dermatoskopii

Radziewicz-Winnicki odpowiadał na pytanie posłanek PO Jagny Marczułajtis-Walczak i Doroty Niedzieli dot. profilaktyki czerniaka złośliwego w Polsce. Było ono związane z trwającym Tygodniem Świadomości Czerniaka i Dniem Profilaktyki Czerniaka, który we wtorek odbył się w Sejmie.

Jak poinformował, w Polsce czerniak stanowi ok. 1,8 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn (umiera ok. 1,3 proc.) i 2,2 proc. kobiet (umiera ok 1,5 proc.). Co rok na czerniaka złośliwego zapada ok. 1,7 tys. kobiet i 1,4 tys. mężczyzn. Ryzyko wystąpienia wiąże się z faktem przynależności do rasy białej, o zaznaczonej predyspozycji na promieniowanie ultrafioletowe.

Wiceminister podkreślał, że jest to nowotwór o stosunkowo niskiej zapadalności, ale jest jednym z tych, który charakteryzuje się wysokim poziomem społecznego lęku. Dodał, że zasadnicze znaczenie przy tym nowotworze mają zachowania antyzdrowotne - nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, opalanie się, korzystanie z solariów. Radziewicz-Winnicki zaznaczył, że jest to zachowanie szczególnie niebezpieczne u osób młodych i ze znamionami na skórze.

Poinformował, że w przypadku tego nowotworu profilaktyka wtórna skoncentrowana na testach przesiewowych w populacji nie ma zastosowania, bo czerniak występuje rzadko i charakteryzuje się dużą dynamiką. Przyznał jednak, że skuteczna profilaktyka opiera się na badaniu skóry za pomocą dermatoskopu - urządzenia, za pomocą którego lekarz sprawdza i analizuje stan skóry, znamion barwnikowych - ich rozmieszczenie, wielkość. Jak mówił, zgodnie z rozporządzeniem MZ urządzenie to powinno być podstawowym wyposażeniem gabinetu dermatologicznego.

Wiceminister za słuszną uznał też inicjatywę legislacyjną ograniczającą dzieciom i młodzieży możliwość korzystania z solariów.

Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym nie ma żadnych ograniczeń dot. korzystania z solariów przez młodych ludzi. Według onkologów młoda skóra jest najbardziej narażona na promieniowanie ultrafioletowe i poparzenia słoneczne. Korzystanie z solarium emituje do dziesięciu razy większą dawkę tego szkodliwego promieniowania niż słońce.

Według badań opinii TNS przeprowadzonych na zlecenie Akademii Czerniaka w 2015 roku wynika, że 90 proc. społeczeństwa słyszała o czerniaku, ale zaledwie 15 proc. choć raz zgłosiło się do lekarza w celu zbadania czy kontroli znamion. Jednocześnie specjaliści podkreślają, że w przypadku wczesnego wykrycia czerniaka na jego całkowite wyleczenie może liczyć 90 proc. pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum