• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

MZ odpowiada Naczelnej Radzie Lekarskiej ws. szczepień pacjentów onkologicznych

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2021 12:37

Etap 0 pozostaje bez zmian. Pacjenci z nowotworami poniżej 60. roku życia zostają natomiast zakwalifikowani do etapu pierwszego - informuje Ministerstwo Zdrowia w piśmie do NRL.

MZ odpowiada Naczelnej Radzie Lekarskiej ws. szczepień pacjentów onkologicznych
Pacjenci onkologiczni mają być szczepieni w pierwszym etapie szczepień Fot. Shutterstock

W połowie stycznia prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się do premiera Morawieckiego o pilną modyfikacje przepisów aby umożliwić szczepienia pacjentów onkologicznych na etapie 0 Narodowego Programu Szczepień.

W piśmie znalazła się także propozycja, aby dać lekarzom możliwość wnioskowania o zaszczepienie pacjenta poza kolejnością wynikającą z podziału na poszczególne etapy Narodowego Programu Szczepień w sytuacjach, gdy znajduje to uzasadnienie stanem zdrowia wynikającym z dokumentacji medycznej.

Czytaj: Większość przewlekle chorych jednak bez przyspieszonych szczepień

W odpowiedzi na to pismo Ministerstwo Zdrowia wskazało, że etap 0 pozostanie bez zmian, natomiast do szczepień w etapie 1 zostaną zakwalifikowane osoby urodzone po 1961 r. z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19: dializowane, z chorobą nowotworową w trakcie leczenia do roku, licząc od dnia ostatniej hospitalizacji do dnia podania pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów.

Jak przypomina w piśmie MZ - obecnie szczepione są osoby kwalifikujące się do etapu pierwszego: seniorzy powyżej 70 roku życia, a także nauczyciele, w dalszej kolejności osoby zgodnie z treścią rozporządzenia, w tym wymienieni chorzy.

Rada Medyczna działająca przy premierze Mateuszu Morawieckim zarekomendowała, by szczepionkę firmy AstraZeneca stosować u ludzi poniżej 65. roku życia, zaczynając od nauczycieli. Przewlekle chorych pacjentów MZ planuje szczepić szczepionką Moderna lub Pfizer/BioNTech, o ile Rada Medyczna nie wyda innych rekomendacji. Ministerstwo wskazało na koniec, że tempo szczepienia jest spowolnione z uwagi na ograniczone dostawy a zaszczepienie całej populacji zależy głownie od tempa dostaw szczepionek.

Więcej: nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum