• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lubuskie zaprasza na badania cytologiczne

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2013 10:59

Do lubuszanek w wieku 25-59 lat zostanie wysłanych 88,6 tys. zaproszeń imiennych na bezpłatne badanie cytologiczne.

Lubuskie zaprasza na badania cytologiczne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Drogie panie: nie wyrzucajcie ich! Skorzystajcie z tej możliwości i zbadajcie się. Być może dla wielu z was to szansa nawet na uratowanie życia" - apelują specjaliści.

Polska ma jeden z największych odsetek kobiet umierających na raka szyjki macicy w Europie. Wynika on głównie ze zbyt późnego wykrywania tego nowotworu.

Kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego, ginekolog-położnik - Mariusz Stępień przypomina wypowiadając się dla Gazety Wyborczej, że wystarczą badania cytologiczne przeprowadzane co 3 lata, by ochronić kobietę przed ciężką chorobą.

We wczesnych stadiach choroby rak szyjki macicy nie daje żadnych objawów i właśnie wykrycie go już wtedy, we wczesnym stadium, gwarantuje  zwycięstwo w walce z rakiem. Stąd zalecenia dotyczące systematycznej proflaktyki.

W związku z tym, jak co roku, ruszyła akcja w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Do Lubuszanek w wieku 25-59 lat zostanie wysłanych 88,6 tys. zaproszeń imiennych na bezpłatne badanie cytologiczne. Jest to badanie bezbolesne i bezpieczne.

Zaproszenie takie nie ulega przedawnieniu, dlatego kobiety, które z jakiegoś powodu nie mogą zgłosić się od razu, mogą zrobić to nawet kilka miesięcy po jego otrzymaniu - przypomina gazeta.

Więcej: gazeta.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum