• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lubuskie: rusza druga edycja programu "Zdrowe płuca Lubuszan"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 września 2016 14:15

Cztery lubuskie szpitale rozpoczynają realizację marszałkowskiego programu "Zdrowe płuca Lubuszan". Z darmowych badań będą mogli skorzystać palacze w wieku 55-80 lat lub osoby, które paliły, ale rzuciły nałóg w minionych 15 latach.

Lubuskie: rusza druga edycja programu "Zdrowe płuca Lubuszan"
Lubuskie: rusza druga edycja programu "Zdrowe płuca Lubuszan". FOT. Shutterstock

Do udziału w programie zachęca marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

- Już można się rejestrować. Poprzednia edycja pokazała, że nowotwory płuc można wykrywać już w bardzo wczesnym stadium. Wówczas łatwiej o skuteczne leczenie - powiedziała marszałek.

Samorząd regionu przeznaczył na realizację programu 200 tys. zł. Kwota ta powinna wystarczyć na objęcie badaniami ponad pół tysiąca osób.

Głównym celem programu jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności z powodu nowotworów oskrzeli i płuc, wykrycie jak największej liczby nowotworów we wczesnych postaciach oraz zmniejszenie liczby palących Lubuszan.

Program skierowany jest do mieszkańców regionu w wieku 55-80 lat palących od co najmniej 30 lat przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie lub osób palących w przeszłości, które rzuciły palenie najpóźniej 15 lat temu, bez wcześniejszych objawów choroby nowotworowej.

Żeby skorzystać z badań, nie jest potrzebne skierowanie. Badania będą realizowane w czterech szpitalach na terenie Lubuskiego: w Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze, Torzymiu i Żarach (Wojskowy Szpital 105). Pakiet badań obejmuje konsultację pulmonologa i badanie tomografem komputerowym.

- Badania dają szansę na wczesne wykrycie schorzeń układu oddechowego i zmian nowotworowych, co ma znaczący wpływ na stan zdrowia pacjenta, ale przede wszystkim daje większe szanse na wyleczenie i powrót do zdrowia i pełni sił - dodała marszałek Polak.

Ubiegłoroczna edycja tego programu spotkała się z dużym zainteresowaniem. Przebadano prawie 550 osób z regionu. Każdy pacjent otrzymał kartę informacyjną z wynikiem badania i zaleceniami dalszego postępowania.

W 30 przypadkach zostały wykryte zmiany nowotworowe, a osobom z taką diagnozą zaproponowano szybki dostęp do leczenia.

Szczegóły dotyczące szpitali biorących udział w programie oraz zasad rejestracji są dostępne m.in. na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum