• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lubuskie: 2 mln zł dla hematologii na pracownię diagnostyki molekularnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2017 14:26

Oddział Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. otrzymał od samorządu regionu 2 mln zł na stworzenie pracowni diagnostyki molekularnej do rutynowych badań hematologicznych. Będzie to pierwsze takie laboratorium w Lubuskiem.

Lubuskie: 2 mln zł dla hematologii na pracownię diagnostyki molekularnej
Będzie to pierwsza pracownia diagnostyki molekularnej w Lubuskiem Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Oddział hematologiczny w Gorzowie Wlkp. realizuje 70 proc. świadczeń w tym obszarze medycyny wykonywanych w naszym województwie, jest więc wiodący w regionie - wskazała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

Dodała, że nowa pracownia podniesienie jakość usług oraz zwiększy dostęp do świadczeń, ponieważ Lubuskie, jako jedno z niewielu w kraju, nie posiada własnej bazy laboratoryjnej tego typu. Badania na zlecenie gorzowskiej lecznicy wykonują laboratoria spoza regionu, m.in. z Poznania.

- W chorobie nowotworowej liczy się czas. Teraz będziemy mieli większe możliwości - podkreśliła ordynator oddziału hematologii Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus.

Dodała, że utworzenie pracowni diagnostyki molekularnej jest ważne dla mieszkańców regionu biorąc pod uwagę, że Lubuskie ma jeden z wyższych w kraju wskaźników zachorowalności na choroby nowotworowe.

Rzecznik gorzowskiego szpitala Agnieszka Wiśniewska przekazała PAP, że wyposażenie oddziału hematologicznego w bazę diagnostyczną pozwoli także na jej wykorzystanie w innych niż hematologiczne schorzeniach nowotworowych.

Dodała, że część z dwumilionowej dotacji zostanie wykorzystana na remont łazienek na oddziale hematologii, zakup sprzętu ułatwiającego opiekę nad pacjentami i filtrów do dezynfekcji powietrza.

Oddział Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego szpitala w Gorzowie Wlkp. dysponuje 23 łóżkami i pięcioma stanowiskami do terapii niestacjonarnej. Trafiają do niego pacjenci z wszelkiego rodzaju chorobami nowotworowymi układu krwiotwórczego i szpiku kostnego. Najczęściej są to białaczki i chłoniaki.

W ub.r. na oddziale było leczonych prawie 2,3 tys. pacjentów, a z dziennej pomocy skorzystało 144. Ponadto 2,5 tys. osób odwiedziło przyszpitalną poradnię hematologiczną. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum