• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lublin: nowoatorska operacja usunięcia nowotworu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 września 2013 09:31

Lekarze Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie jako pierwsi w kraju w trakcie jednej sesji operacyjnej wykonali biopsję węzła wartowniczego i radioterapię śródoperacyjną - donosi Gazeta Wyborcza.

Lublin: nowoatorska operacja usunięcia nowotworu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chirurdzy z PSK 1 zdecydowali się przeprowadzić taki zabieg, aby przyspieszyć leczenie pacjentki. Dzięki zastosowaniu tej dosyć trudnej techniki chirurdzy oszczędzając pierś najpierw usunęli zmiany nowotworowe. Udało się to bez usuwania węzłów chłonnych. Później zastosowali radioterapię śródoperacyjną. To sprawi, że pacjentka nie będzie musiała przyjeżdżać na jakąkolwiek radioterapię.

Plusem zastosowania radioterapii śródoperacyjnej jest to, że dzięki temu może uniknąć tzw. błędu geograficznego. Przy tradycyjnej radioterapii kierując wiązkę można po prostu nie trafić w chore miejsce. W tym przypadku takie zagrożenie po prostu nie istnieje.

Dodatkowo podczas operacji lekarze dokonali biopsji metodą nieizotopową. To oznacza, że chory nie jest narażany na promieniowanie, co również jest korzystne dla zdrowia dla jego zdrowia.

Więcej:  www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum