• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lublin: klinika chirurgii onkologicznej w nowej siedzibie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2019 18:44

Ponad 70 mln zł kosztowała wraz z wyposażeniem nowa siedziba Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Zakładu Radioterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Ośrodek będzie kompleksowo leczyć pacjentów z chorobami nowotworowymi.

Lublin: klinika chirurgii onkologicznej w nowej siedzibie
Nowy blok operacyjny ma pozwolić na zlikwidowanie kolejki pacjentów czekających na zabieg. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

- Pierwsi pacjenci są już przyjmowani, odbyły się pierwsze operacje, wkrótce rozpoczną się zabiegi z zakresu radioterapii. Udało nam się osiągnąć to co zaplanowaliśmy"- powiedział w środę (27 lutego Adam Borowicz, dyrektor Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, w którego strukturach funkcjonuje nowa placówka.

- Jest to obiekt bardzo potrzebny pacjentom i mieszkańcom naszego regionu. Naszym celem było stworzenie ośrodka leczenia kompleksowego, żeby w jednym miejscu pacjent miał pełną opiekę od diagnostyki przez wszelką działalność leczniczą, operacje, chemioterapię, radioterapię, do całkowitego zakończenia kuracji - dodał Borowicz.

Nowoczesny sprzęt ośrodka umożliwia m.in. radioterapię śródoperacyjną. - W czasie jednego seansu operacyjnego mamy możliwość zastosowania nie tylko leczenia chirurgicznego, ale jednocześnie napromieniania w polu operacyjnym, w sposób bardzo selektywny i precyzyjny - powiedział kierownik kliniki prof. Wojciech Polkowski.

- Mamy kilkunastoletnie doświadczenia w tym zakresie, chcemy je rozszerzyć o nową generację sprzętu i nowe możliwości, przede wszystkim w leczeniu nowotworów jamy brzusznej - dodał Polkowski.

Nowy blok operacyjny ma pozwolić na zlikwidowanie kolejki pacjentów czekających na zabieg. - Liczba operacji ulegnie podwojeniu, kolejka zniknie. W kwietniu czas czekania na operację w naszym ośrodku nie będzie dłuższy niż dwa tygodnie - zapowiedział Polkowski.

Nowy ośrodek kosztował ponad 70 mln zł, z czego prace budowlane pochłonęły niespełna 19 mln zł, a za resztę sfinansowano zakup sprzętu. Przy ul. Radziwiłłowskiej, w centrum miasta, powstał trzykondygnacyjny budynek o powierzchni 4 tys. metrów kwadratowych. Jest w nim 26 łóżek szpitalnych. Jego budowa i wyposażanie zajęły ponad dwa lata. Trwa jeszcze remont sąsiedniego budynku, gdzie są pomieszczenia dydaktyczne dla studentów. W ośrodku kształceni będą lekarze specjaliści w zakresie chirurgii onkologicznej, a także fizycy, technicy medyczni i elektroradiolodzy.

Budowa nowej siedziby Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie to pierwszy etap wieloletniego programu rozbudowy Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, obejmującego kilka obiektów.

W lecie gotowy ma być kompleks obiektów dla klinki psychiatrii przy ul. Głuskiej. Ma tam być uruchomiony ośrodek leczenia psychiatrycznego, przeznaczony głównie dla dzieci i młodzieży.

Nowy główny gmach szpitalny ma powstać przy ul. Staszica, gdzie obecnie mieści się większość jego jednostek, w zabytkowych poklasztornych zabudowaniach i obiektach wzniesionych kilkadziesiąt lat temu. Gmach zbudowany ma być na skarpie opadającej w kierunku rzeki Czechówki i ma komponować się z zabudowaniami poklasztornymi. Będzie tu m.in. 10 sal operacyjnych, szpitalny oddział ratunkowy, lądowisko dla śmigłowców na dachu. W miejscu dawnego wirydarza klasztornego powstanie zadaszona przestrzeń, miejsce spotkań pacjentów i osób odwiedzających.

Według planów jego budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku, a zakończyć się w 2022 r. Dyrekcja szpitala rozpoczęła proces uzyskiwania pozwolenia na budowę, jednak obawia się problemów finansowych. - Projekt był tworzony 10 lat temu, od tamtego czasu koszty budowy poszły w górę. Możemy mieć problem przy przetargu, żeby zmieścić się w tych pieniądzach, które nam pozostały - powiedział Borowicz.

Z tego powodu opóźniona została budowa mniejszego budynku przy ul. Staszica, który ma pomieścić przychodnie przyszpitalne. Nie udało się rozstrzygnąć przetargu na jego wykonawcę, najniższa oferta opiewała na 37 mln zł, podczas gdy dyrekcja szpitala przeznaczyła na ten cel 20 mln zł. Przetarg ma być powtórzony.

- Zwróciliśmy się do ministerstwa z prośbą o zwiększenie kwoty na całą inwestycję o 118 mln zł, czekamy na odpowiedź - zaznaczył Borowicz.

Decyzję o rozbudowie Szpitala Klinicznego w Lublinie podjął rząd w październiku 2015 r. W przyjętej uchwale przeznaczono na ten cel prawie 325 mln zł.

PAP - Zbigniew Kopeć

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum