• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lublin: już maj, a kobiety nie otrzymały zaproszeń na cytologię i mammografię

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 maja 2013 09:56

Choć kobiety mogłyby już teraz korzystać z badań wczesnego wykrywania nowotworów piersi i szyjki macicy, w lubelskich przychodniach program badań przesiewowych nie jest jeszcze realizowany. Panie otrzymają pierwsze zaproszenia zapewne pod koniec maja.

Lublin: już maj, a kobiety nie otrzymały zaproszeń na cytologię i mammografię

Aż 10 tys. Polek rocznie dowiaduje się, że ma raka piersi. Kolejne 3,5 tysiąca - że ma raka szyjki macicy. Wiele z nich zgłasza się do lekarza za późno. Dlatego, aby zwiększyć wykrywalność i wyleczyć jak najwięcej pacjentek, wprowadzono programy badań profilaktycznych.

Kobiety dostają zaproszenia na badania cytologiczne i mammograficzne. To, że na kartce jest napisane konkretne imię i nazwisko, działa na pacjentkę mobilizująco. 

Niestety w tym roku panie jeszcze takich zaproszeń nie otrzymały. W Wojewódzkim Ośrodku Koordynującym Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy tłumaczą, że wysyłka zaproszeń może rozpocząć najwcześniej za 4 tygodnie, bo potrzebne do ich wydrukowania dokumenty Ministerstwo Zdrowia przekazało dopiero 17 kwietnia - pisze Gazeta Wyborcza.

Dopiero po ich otrzymaniu Ośrodek może szukać firmy, która wydrukuje zaproszenia. Zanim zakończą się wszystkie procedury przetargowe będzie już koniec maja.

Rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia, Krzysztof Bąk - wyjaśnia z kolei, że powodem opóźnień są prowadzone przez NFZ działania związane z przebudową Systemu Informatycznego Monitorowania Profilaktyki.

Więcej: lublin.gazeta.pl 


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum