• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lubelskie. Program profilaktyka raka skóry – skorzystało 1,8 tys. osób

Autor: PAP • Źródło: PAP03 stycznia 2022 17:02

1,8 tys. mieszkańców woj. lubelskiego skorzystało w zeszłym roku z programu profilaktyki raka skóry, z czego u 44 osób stwierdzono podejrzenie czerniaka. Eksperci alarmują, że pod względem częstości zachorowania na nowotwory, rak skóry zajmuje trzecie miejsce - zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Lubelskie. Program profilaktyka raka skóry – skorzystało 1,8 tys. osób
Co roku w Polsce odnotowuje się ponad 10 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry. Fot. AobeStock
  • Czerniak stanowi ok. 2 proc. wszystkich nowotworów na świecie. Pod względem częstości zachorowania na nowotwory złośliwe w Polsce, rak skóry zajmuje trzecie miejsce
  • Co roku w Polsce odnotowuje się ponad 10 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, z czego ok. 1,5 tys. czerniaków jest wykrywanych w stadium zaawansowanym lub rozsianym
  • W zeszłym roku z bezpłatnych badań w ramach profilaktyki raka skóry w województwie lubelskim skorzystało 1,8 tys. osób we wszystkich powiatach regionu, z czego większość stanowiły kobiety (73 proc.)

Czerniak zbiera coraz większe żniwo

- Rak skóry jest jednym z najgorszych nowotworów, które powodują zgony w populacji w Polsce. Czerniak zbiera coraz większe żniwo wskutek zmian klimatycznych - w woj. lubelskim, jak i w całym kraju - mówił podczas konferencji prasowej marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Lublinie Anna Rutczyńska-Rumińska przekazała, że czerniak stanowi ok. 2 proc. wszystkich nowotworów na świecie. Pod względem częstości zachorowania na nowotwory złośliwe w Polsce, rak skóry zajmuje trzecie miejsce - zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Co roku w naszym kraju odnotowuje się ponad 10 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry. Z czego ok. 1,5 tys. czerniaków jest wykrywanych w stadium zaawansowanym lub rozsianym.

Duża śmiertelność z powodu zbyt późnego rozpoznania

Ze względu na późne rozpoznanie w Polsce śmiertelność z powodu czerniaka jest 20 proc. większa niż w Unii Europejskiej - podkreślała dyrektor Rutczyńska.

Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Lublinie od 2014 r. realizuje program profilaktyki raka skóry dla mieszkańców województwa lubelskiego. W zeszłym roku z bezpłatnych badań skorzystało 1,8 tys. osób we wszystkich powiatach regionu, z czego większość stanowiły kobiety (73 proc.).

Nieprawidłowości w badaniu dermatoskopowym stwierdzono u 91 osób, które zostały skierowane do dalszej diagnostyki lub leczenia. U 44 osób z tej grupy stwierdzono podejrzenie czerniaka. Najwięcej z nich zdiagnozowano w Lublinie i pow. świdnickim, u osób w wieku od 41 do 60 lat.

Warto obserwować zmiany

- Warto obserwować zmiany na skórze, przede wszystkim pójść do poradni dermatologicznej i zrobić bardzo krótkie i proste badanie u lekarza specjalisty. Wtedy być może nie tylko 44 osoby w woj. lubelskim zostanie uratowanych, ale będą to setki osób - powiedział marszałek Stawiarski.

Łączny koszt programu profilaktyki raka skóry dla mieszkańców Lubelszczyzny na lata 2018-2021 wyniósł 105,4 tys. zł i został sfinansowany przez samorząd województwa lubelskiego.

Czytaj: Rak kolczystokomórkowy skóry. Jest rekomendacja AOTMiT, ale refundacji nie ma

Czytaj: Raki skóry dobrze reagują na immunoterapię. Dlaczego jej nie refundujemy?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum