• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Łódź: zoperowali nowatorską metodą gruczolaka stercza

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 października 2017 11:04

Radiolodzy i urolodzy z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Pirogowa w Łodzi, przeprowadzili u pięciu osób nowatorską operację gruczolaka stercza.

Łódź: zoperowali nowatorską metodą gruczolaka stercza
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zabieg polega na tym, że do tętnicy wprowadzany jest cewnik i przez ten cewnik lekarze podają materiał emboliczny. To małe kuleczki, które blokują dostęp krwi do rozrośniętego ponad miarę gruczołu. Dzięki ograniczonemu dostępowi krwi gruczoł się kurczy, nawet o 30 proc. Dzięki takiemu zabiegowi pacjent przestaje mieć problemy z oddawaniem moczu, może też cieszyć się seksualną sprawnością

Jak mówi prof. Józef Matych, gruczolak stercza to choroba społeczna, która po 50 r.ż. życia dotyka nawet 40 proc. mężczyzn, a po 80 r.ż. nawet 90 proc.!

Jak przekonuje dr Jerzy Żurek, embolizacji łagodnego przerostu gruczołu krokowego można dokonywać nawet u pacjentów obciążonych kardiologicznie, bo w przypadku tego zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe.

Urolodzy podkreślają, że sukces nie byłby możliwy, gdyby nie współpraca z radiologami zabiegowymi. To oni, czyli dr Maciej Czernik, dr Tomasz Szpotan i kierownik - dr Janusz Ścibór, przyszli do urologów z propozycją współpracy. Bo wprowadzenie cewnika i cały zabieg przeprowadzany jest z użyciem angiografu, który przez cały czas pokazuje na monitorze, gdzie znajduje się cewnik.

Z badań wynika, że metoda ma ponad 70 proc. skuteczności, a pacjenci odczuwają korzystną zmianę już po kilku dniach od zabiegu. 

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum