• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Łódź: specjaliści odpowiedzą na pytanie, czy rak musi boleć

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2014 09:52

Koalicja na rzecz Walki z Bólem organizuje w piątek (24 stycznia) bezpłatne spotkanie edukacyjne dla cierpiących z powodu bólu nowotworowego oraz ich bliskich. Spotkanie pod hasłem "Czy rak musi boleć?" odbędzie się w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Łodzi.

Łódź: specjaliści odpowiedzą na pytanie, czy rak musi boleć

Eksperci współpracujący z Koalicją na rzecz Walki z Bólem (dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz, krajowy konsultant w dziedzinie medycyny paliatywnej oraz prof. Krystyna de Walden-Gałuszko, prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego) będą odpowiadać na pytania pacjentów dotyczące sposobów łagodzenia bólu w chorobie nowotworowej, profilaktyki poopioidowego porażenia jelit, komunikacji w rodzinie na temat bólu i choroby przewlekłej.

Koalicja na rzecz Walki z Bólem powstała z inicjatywy Fundacji Wygrajmy Zdrowie, która skupia organizacje pacjentów oraz towarzystwa naukowe w celu propagowania tematu leczenia bólu. Jej celem jest również obalenie tabu związanego z leczeniem opioidami oraz realna pomoc osobom cierpiącym.

Opioidy odgrywają wiodącą rolę w terapii bólu o średnim i dużym stopniu nasilenia. Osoby leczone opioidami odczuwają jednak wiele działań niepożądanych leków - przede wszystkim ciężkie zaparcia poopioidowe, które poważnie obniżają jakość życia wielu chorych.

Leczenie zespołu poopioidowego porażenia jelit to w zaawansowanych przypadkach trudne, dehumanizujące metody, takie jak np. ręczna ewakuacja mas kału z odbytnicy. Dlatego objaw ten powinien być jednym z podstawowych celów gruntownej analizy podczas planowania terapii bólu u danego pacjenta - twierdzą eksperci. Jednakże nie wszystkie leki są refundowane. Pacjenci nie mają dostępu do wszystkich metod leczenia bólu, także tych, które uwzględniają profilaktykę działań niepożądanych.

Ocenia się, że w Polsce żyje około 200 tys. osób wymagających leczenia z powodu bólów nowotworowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum