• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Łódź: "efekt Jolie" nadal działa

Autor: dzienniklodzki.pl/Rynek Zdrowia • • 05 września 2013 10:54

W województwie łódzkim nadal odnotowuje się większe zainteresowanie obciążeniami genetycznymi chorób nowotworowych i wyższą zgłaszalność na badania profilaktyczne.

Łódź: "efekt Jolie" nadal działa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

To efekt  przełamania tabu przez szczere wyznanie amerykańskiej aktorki Angeliny Jolie, która przyznała, że poddała się prewencyjnej podwójnej mastektomii.

Gen, który odziedziczyła po swojej matce, spowodował, że lekarze oszacowali u niej 87-procentowe prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi i 50-proc. ryzyko zachorowania na raka jajników.

- Efekt Angeliny Jolie, czyli wzmożone zainteresowanie badaniami genetycznymi utrzymuje się cały czas. Pacjentki pobierają u nas około dwóch tysięcy ankiet miesięcznie, czyli czterokrotnie więcej niż przed słynnym wyznaniem gwiazdy - mówi Adrianna Sikora, rzecznik prasowy szpitala im. Kopernika w Łodzi, w którym znajduje się Regionalny Ośrodek Onkologiczny.

Czytaj też. Onkolodzy i genetycy: co nam pozostanie po ''efekcie Angeliny''?

Szpital prowadzi badania we współpracy z Międzynarodowym Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie. Do Szczecina wysyłane są bowiem ankiety, na podstawie których genetycy określają prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu w przyszłości. Wybrane pacjentki są zapraszane potem na szczegółowe badania genetyczne. Program badań genetycznych finansowany jest ze środków Ministerstwa Zdrowia.

Warunkiem kwalifikacji do badań jest wypełnienie ankiety. Kwestionariusz można otrzymać bezpłatnie w każdym okienku rejestracji Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej Szpitala im. Kopernika. Jest dostępny także na stronie internetowej szpitala.

Więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum