• PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PATRON HONOROWYpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Leki dla pacjentów onkologicznych na liście refundacyjnej. Ważne aktualizacje

Autor: oprac. JKB • Źródło: zwrotnikraka.pl, Rynek Zdrowia04 listopada 2022 17:00

Od 1 listopada weszła w życie nowa lista refundacyjna. W wykazie znalazły się także leki dla pacjentów leczących się onkologicznie. Z nowoczesnej terapii celowanej będzie mogła skorzystać jeszcze szersza grupa pacjentek z rakiem jajnika.

Leki dla pacjentów onkologicznych na liście refundacyjnej. Ważne aktualizacje
Listopadowa lista refundacyjna objęła także leki dla chorych onkologicznie. Fot. AdobeStock
 • Na listopadowej liście refundacyjnej znalazło się wiele pozycji dla pacjentów onkologicznych
 • Zgodnie z zapisami od 1 listopada szersza grupa pacjentek z rakiem jajnika może korzystać z leczenia przy pomocy nowoczesnej terapii celowanej (olaparyb w skojarzeniu z bewacyzumabem) – przypomina portal zwrotnikraka.pl
 • Z leczenia inhibitorem PARP będą mogli korzystać również pacjenci chorujący na raka trzustki – olaparyb będzie refundowany w ramach terapii podtrzymującej u pacjentów z gruczolakiem trzustki
 • Na nowej liście refundacyjnej znalazły się także trzy nowe leki w czterech wskazaniach w leczeniu chorych na raka piersi

Duże zmiany dla pacjentów onkologicznych

Jak wyjaśnia portal zwrotnikraka.pl, od 1 listopada szersza grupa pacjentek możea skorzystać z leczenia nowoczesną terapią celowaną -  dotyczy to cząsteczki olaparyb w skojarzeniu z bewacyzumabem. Zmiany zapisów w programie lekowym B.50 pozwalają klinicystom formalnie wykorzystać połączenie obu tych terapii.

Zgodnie z zapisami programu lekowego B.50, leczenie będzie możliwe do wdrożenia u pacjentek z nowo zdiagnozowanym, zaawansowanym rakiem jajnika (stopień zaawansowania FIGO IV lub III) z obecnością mutacji w genach BRCA1/2 lub potwierdzonym niedoborem homologicznej rekombinacji (HRD) bez względu na obecność choroby resztkowej – wyjaśnia zwrotnikraka.pl.

Z tego inhibitora PARP będą mogli także skorzystać pacjenci z rakiem trzustki – olaparyb od 1 listopada jest refundowany w ramach terapii podtrzymującej u pacjentów z gruczolakorakiem trzustki i mutację w genach BRCA1/2, jeśli zakończyli oni co najmniej 16-tygodniowy cykl chemioterapii z udziałem pochodnych platyny.

Także pacjenci cierpiący na raka przełyku i żołądka mogą korzystać od 1 listopada z nowych terapii, o czym przypomina portal. Na liście pojawiła się możliwość stosowania niwolumabu w programie lekowym B.58 Leczenie chorych na zaawansowanego raka przełyku i żołądka.

Nowe leki na liście refundacyjnej

To nie koniec wprowadzonych zmian. Nowa lista objęła także trzy nowe leki w czterech wskazaniach w leczeniu raka piersi (ICD-10: C50):

 • alpelisyb (B.9.FM). Leczenie I lub II linii przerzutowego HER-2 ujemnego raka piersi z obecnością mutacji PIK3CA. Terapia skojarzona z fluwestrantem, stosowana po progresji lub nawrocie raka piersi w trakcie lub po zakończeniu leczenia hormonalnego z zastosowaniem inhibitora aromatazy,
 • talazoparyb (B.9.FM). Leczenie II lub III linii przerzutowego HER-2 ujemnego raka piersi z obecnością mutacji w genach BRCA 1/2, po uprzednim zastosowaniu hormonoterapii z lub bez inhibitorów CDK4/6,
 • talazoparyb (B.9.FM). Leczenie I lub II linii przerzutowego potrójnie ujemnego raka piersi z obecnością mutacji w genach BRCA ½,
 • sacytuzumab gowitekan (B.9.FM). Leczenie II lub III linii przerzutowego potrójnie ujemnego w przypadku pacjentów, którzy wcześniej otrzymali co najmniej dwie linie leczenia systemowego.

Także dla chorych z nowotworami neuroendokrynnymi układu pokarmowego z zastosowaniem farmaceutyków pojawiły się nowe wskazania, które wymienia zwrotnikraka.pl:

 • lutetu (177 Lu) oksodotreotyd (B.139). Leczenie pacjentów z guzami neuroendokrynnymi trzustki (ICD-10 C 25.4),
 • lutetu (177 Lu) oksodotreotyd (B.139). Leczenie pacjentów z nowotworami neuroendokrynnymi przewodu pokarmowego wywodzącego się ze środkowego odcinka prajelita (MIDGUT; ICD-10 C17.0-C17.9, C18.0-C18.4).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum