• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lekarze prowadzą w firmach bezpłatne badania w kierunku nowotworów głowy i szyi

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP07 sierpnia 2022 15:21

Lekarze ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu już po raz kolejny przeprowadzą w zakładach pracy badania w kierunku wykrywania nowotworów głowy i szyi. Przedsięwzięcie objął patronatem prezydent Poznania.

Lekarze prowadzą w firmach bezpłatne badania w kierunku nowotworów głowy i szyi
Badania w zakładach pracy w kierunku wykrywania nowotworów głowy i szyi. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)
  • Lekarze ze szpitala klinicznego bezpośrednio w zakładach pracy prowadzą badania w kierunku nowotworów głowy i szyi
  • Te nowotwory takie są związane z czynnikami środowiskowymi i stylem życia, szczególnie z paleniem tytoniu, piciem alkoholu, promieniowaniem UV i szkodliwym warunkami pracy oraz z zakażeniem wirusem HPV
  • Diagnostyka w ramach prowadzonej akcji prozdrowotnej obejmuje wywiad i badanie przedmiotowe z oceną nosa, gardła, uszu, krtani, szyi - w tym węzłów chłonnych
  • Wcześniej w 14 wielkopolskich przedsiębiorstwach przebadano w sumie 710 pracowników. Znaczny odsetek skierowano do uzupełnienia diagnostyki

Nowotwory głowy i szyi. Badania w zakładach pracy

To druga edycja akcji, w pierwszej przebadano ponad 700 osób, pracowników 14 przedsiębiorstw.

Jak poinformowała koordynator ds. programów profilaktycznych i przesiewowych poznańskiego szpitala Katarzyna Kukawska, zaliczające się do grupy chorób z dziedziny laryngologii nowotwory głowy i szyi stanowią w Polsce około 6 proc. nowotworów i są przyczyną około 5 proc. zgonów z powodu choroby nowotworowej.

Wyjaśniła, że nowotwory takie są związane z czynnikami środowiskowymi i stylem życia, szczególnie z paleniem tytoniu, piciem alkoholu, promieniowaniem UV i szkodliwym warunkami pracy oraz z zakażeniem wirusem HPV.

Postępowanie diagnostyczne w ramach prowadzonej akcji prozdrowotnej obejmuje wywiad i badanie przedmiotowe z oceną nosa, gardła, uszu, krtani, szyi - w tym węzłów chłonnych. Badania przeprowadzone będą na terenie przedsiębiorstw.

Ogłoszoną w 2019 roku I edycję przedsięwzięcia przerwała pandemia, ostatecznie badania w biorących udział w akcji firmach udało się ukończyć. Kukawska podała, że w 14 wielkopolskich przedsiębiorstwach przebadano w sumie 710 pracowników. Znaczny odsetek skierowano do uzupełnienia diagnostyki.

Działania prozdrowotne wpływają na wizerunek firmy

"Projekt dowiódł, że działania prozdrowotne to nie koszt, a inwestycja. Inicjatywa ta bowiem miała korzystny wpływ nie tylko na wizerunek firmy i poprawę relacji w przedsiębiorstwie, ale również na jego ogólną sytuację ekonomiczną. Również promowanie zasad zdrowego stylu życia podniosło motywację i zaangażowanie pracownika w wykonywane obowiązki. Badania wpłynęły na zmniejszenie odsetka absencji chorobowych" - zaznaczyła Kukawska.

Nowotwory głowy i szyi to nowotwory zlokalizowane w obrębie jamy nosowej i ustnej, języka, gardła, krtani, ślinianek, zatok oraz ucha. Eksperci podkreślają, że ich objawy nie są charakterystyczne, a pierwsze symptomy mogą przypominać zwykłe przeziębienie. Z tego powodu w początkowym stadium choroby te są rzadko rozpoznawane.

II edycja akcji prozdrowotnej "Pracodawca dbający o zdrowie pracowników" jest inicjatywą kierownika Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej prof. Małgorzaty Wierzbickiej. Przedsięwzięcie objął patronatem prezydent Poznania.

Szczegółowych informacji na temat udziału w akcji udziela infolinia Poznań Kontakt, nr tel. 61 646 33 44. Informacje można też znaleźć na stronie skhs.pl w zakładce: aktualności.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum