×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lekarze POZ: tylko 30 proc. kobiet w Polsce wykonuje mammografię

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP04 lutego 2023 07:34

Zdaniem ekspertów na 40-50 proc. wszystkich nowotworów mamy wpływ. Wprowadzając zmiany do swojego życia, możemy zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Bardzo istotna jest profilaktyka i styl życia.

Lekarze POZ: tylko 30 proc. kobiet w Polsce wykonuje mammografię
Mammografia. Tylko co 3. kobieta decyduje się na jej wykonanie. Fot. Shutterstock
  • Kobiety w Polsce najczęściej chorują na raka piersi, mężczyźni - na raka prostaty
  • Na 40-50 proc. wszystkich nowotworów mamy wpływ. Wprowadzając zmiany do swojego życia, możemy zminimalizować ryzyko ich wystąpienia
  • Niestety tylko tylko 30 proc. kobiet w Polsce wykonuje mammografię, a 20 proc. cytologię
  • Wczesne wykrycie nowotworu umożliwiają programy profilaktyczne realizowane m.in. przez lekarzy rodzinnych

Można zminimalizować ryzyko. Na połowę nowotworów sami mamy wpływ

4 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem.

Kobiety w Polsce najczęściej chorują na raka piersi, mężczyźni - na raka prostaty. Drugim najczęstszym nowotworem jest rak płuc. Na trzecim miejscu - rak jelita grubego - wskazała w komunikacie przekazanym PAP Federacja Porozumienie Zielonogórskie.

Na całym świecie zachorowalność na nowotwory zwiększa się, ale to w Polsce umiera najwięcej osób. Po chorobach układu krążenia nowotwory są drugą przyczyną zgonów.

"Zdaniem ekspertów na 40-50 proc. wszystkich nowotworów mamy wpływ. Wprowadzając zmiany do swojego życia, możemy zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Ale najważniejsza jest wiedza, rzetelna edukacja, świadomość i profilaktyka" - wskazało w komunikacie Porozumienie Zielonogórskie.

Zwróciło uwagę, że do lekarzy rodzinnych trafiają pacjenci z różnymi objawami chorobowymi, w związku z tym "specjaliści medycyny rodzinnej od lat realizują różne ogólnopolskie programy wczesnego wykrywania nowotworów".

Są programy wczesnego wykrywania raka

Poinformowano, że na Mazowszu kilkadziesiąt placówek POZ wspólnie z Radomskim Centrum Onkologii i Szpitalem Bródnowskim w Warszawie realizowało ogólnopolski program wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi Razem pokonamy raka. - Przebadano 10 tys. pacjentów w wieku 40-65 lat - czytamy w komunikacie.

Lekarze rodzinni otrzymali specjalną ankietę, którą wypełniali razem z pacjentami. Na podstawie odpowiedzi lekarz podejmował decyzję o skierowania na dalsze badania m.in. do laryngologa czy na USG.

- Dzięki temu mogliśmy bez kolejki skierować pacjenta na specjalistyczne badania, aby zweryfikować podejrzenie nowotworu głowy czy szyi - powiedział Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Pogłębiona diagnostyka była realizowana w Radomskim Centrum Onkologii i Szpitalu Bródnowskim.

Eksperci alarmują, że 60 proc. nowotworów głowy i szyi, czyli raka jamy ustnej, języka, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, ucha zewnętrznego, środkowego, wewnętrznego, skóry okolic głowy i szyi, wykrywa się w zaawansowanych stadiach, a prawie połowa pacjentów umiera 3 lata od postawienia diagnozy".

Na Podlasiu, dzięki współpracy lekarzy rodzinnych Federacji Porozumienie Zielonogórskie z Białostockim Centrum Onkologii, uruchomiono pierwszą w Polsce unikatową platformę, dzięki której lekarze POZ mogą zgłaszać pacjentki na mammograficzne badania profilaktyczne.

"Tylko 20 proc. kobiet wykonuje cytologię"

Ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie, lekarz rodzinna, prowadząca poradnię POZ w Białymstoku Joanna Zabielska-Cieciuch zwraca uwagę, że "tylko 30 proc. kobiet w Polsce wykonuje mammografię, a 20 proc. cytologię".

Program, w którym bierze udział ponad 40 poradni POZ z województwa podlaskiego, zakłada, że to właśnie te placówki zgłaszają pacjentki na mammografię.

Platforma daje lekarzom możliwość przekierowania pacjentki do Białostockiego Centrum Onkologii, gdzie jak najszybciej odbędzie się badanie mammograficzne.

Centrum Chorób Piersi w BCO jest jedynym miejscem w pn.-wsch. Polsce zapewniającym kompleksową opiekę pacjentkom z nowotworem piersi. W 2021 r. rozpoznano tu 390 przypadków raka piersi.

W programie "Profilaktyka po lubelsku" wzięło udział 190 przychodni POZ - zwróciła uwagę Małgorzata Stokowska-Wojda, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum