• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lekarz: z powodu nieoczywistych objawów diagnostyka nowotworów NET jest wydłużona

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2019 15:55

Nawet 84 proc. pacjentów, u których rozpoznano nowotwór NET, nigdy wcześniej o nim nie słyszało, a prawie 50 proc. pacjentów przyznaje, że przed poprawną diagnozą korzystali z co najmniej czterech innych porad lekarskich - poinformowała lekarz dr hab. Anna Sowa-Staszczak.

Lekarz: z powodu nieoczywistych objawów diagnostyka nowotworów NET jest wydłużona
Fot. Shutterstock

Specjalistka przytoczyła te dane podczas wtorkowej (5 listopada) konferencji prasowej zapowiadającej czwartą edycję Festiwalu "Black or White" w Krakowie. Wydarzenie ma zwracać uwagę na jeden z najbardziej, według medyków, podstępnych nowotworów.

Z powodu nieoczywistych objawów nowotworów neuroendokrynnych, zwanych NET, oraz nieświadomości pacjentów i niewystarczającej czujności lekarzy diagnostyka tych nowotworów jest wydłużona. - Diagnoza często jest stawiana wtedy, kiedy nowotwór jest w zaawansowanym stadium i niejednokrotnie daje przerzuty - wyjaśniła Anna Sowa-Staszczak, kierująca Ośrodkiem Medycyny Nuklearnej Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Guzy neuroendokrynne rozwijają się z komórek neuroendokrynnych, które rozproszone są w całym ciele człowieka, choć najczęściej zajmują układ pokarmowy. Występują częściej niż rak trzustki czy żołądka. Wśród pierwszych objawów często są zmiany skórne - zaczerwienienie twarzy i innych części ciała.

Najważniejszym punktem Festiwalu "Black or White", i tym, na który organizatorzy zwracają szczególną uwagę, jest koncert - odbędzie się on w sobotę w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Widowisko zostało przygotowane z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Guzów Neuroendokrynnych NET, który przypada w niedzielę.

Sobotni koncert ma charakter charytatywny. - Całość środków ze sprzedaży biletów, tak jak w latach poprzednich, zostanie przekazana Szpitalowi Uniwersyteckiemu - powiedziała kierownik Ośrodka Medycyny Nuklearnej Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego. Darowizna trafi do szpitalnej Kliniki Endokrynologii. Zostanie przeznaczona m.in. na zakup środków służących do diagnozy nowotworów neuroendokrynnych i leczenia chorych na nie.

Podczas wieczoru w ICE Kraków wystąpią m.in. Grażyna Łobaszewska, Natalia Niemen, folkowa grupa Holeviaters i zespół Akustyczna OpeRacja, którego współzałożycielką jest dr hab. Anna Sowa-Staszczak. Zgodnie z zapowiedziami artyści ci wykonają piosenki z własnego repertuaru, ale też każdy z nich ma podczas występu uwzględnić jeden z autorskich utworów zespołu Akustyczna OpeRacja.

- Jako autorka tekstów (dla Akustycznej OpeRacji - PAP) sama jestem ciekawa aranżacji - przyznała kierownik Ośrodka Medycyny Nuklearnej Endokrynologii SU.

Również w ramach festiwalu 5 grudnia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Akademii Prądnicki Senior odbędzie się spotkanie dla osób starszych na temat nowotworów neuroendokrynnych. Z kolei dla lekarzy rodzinnych, internistów, endokrynologów, gastrologów i innych specjalistów zainteresowanych tematem nowotworów neuroendokrynnych, diagnostyką endokrynologiczną i wykorzystaniem medycyny nuklearnej w praktyce klinicznej przewidziano na 23 listopada szkolenie w Katedrze Medycyny Sądowej w Krakowie.

Projekt jest współfinansowany z funduszy miasta Krakowa.

Beata Kołodziej (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum