×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lekarz rodzinny - ważne ogniwo systemu w diagnozowaniu nowotworów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia02 marca 2014 14:05

To lekarze rodzinni, mający pierwszy kontakt z pacjentem, spełniają najważniejszą rolę w diagnostyce nowotworów. Po szybkim rozpoznaniu, pacjent skierowany do ośrodka onkologicznego ma szansę na całkowite wyleczenie - uważają specjaliści.

Lekarz rodzinny - ważne ogniwo systemu w diagnozowaniu nowotworów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Olsztyński Szpital MSW z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologicznym prowadzi szkolenia lekarzy rodzinnych z regionu. Specjaliści z olsztyńskiego ośrodka uczą lekarzy rodzinnych, jak unikać błędów i opóźnień wynikających z zaniechania diagnostyki, omawiają rolę lekarza rodzinnego w opiece paliatywnej nad chorymi na nowotwory. Przedstawiają także sposoby specjalistycznego leczenia, związanego z poszczególnymi rodzajami nowotworów.

W niedzielę (2 marca) 10 lekarzy rodzinnych z Warmii i Mazur, którzy przeszli takie szkolenie, otrzymało certyfikaty i tytuły "Ambasadora Zdrowia".

Według dyrektora szpitala MSW Janusza Chełchowskiego celem, który przyświeca obu stronom jest walka z czasem o zdrowie pacjentów. Chodzi mianowicie o stworzenie mechanizmu skrócenia drogi pacjenta od lekarza rodzinnego do specjalisty onkologa aż do podjęcia odpowiedniej terapii.

- Ciągle inwestujemy w sprzęt. Niedawno kupiliśmy dwa nowoczesne akceleratory do radioterapii. Są to najnowocześniejsze technologicznie aparaty dostępne na światowym rynku, a nasza instalacja była jedną z pierwszych w Polsce. Wiemy jednak, że w walce z rakiem to człowiek jest najważniejszy. Dlatego stawiamy na otwartą współpracę z lekarzami rodzinnymi w województwie - powiedział dyrektor Chełchowski.

Lekarka rodzinna z Ełku Lilla Szypulska powiedziała PAP, że w swej praktyce ostatnio coraz częściej spotka się z pacjentami, u których diagnozuje się nowotwory. - Nasza rola jest bardzo ważna, to właśnie do nas, do lekarzy rodzinnych zgłaszają się pacjenci w pierwszej kolejności, zaniepokojeni pewnymi szczególnymi symptomami, to my kierujemy na specjalistyczne badania, by zdiagnozować albo wykluczyć chorobę nowotworową - podkreśliła.

Dodała, że lekarze rodzinni powinni stale się dokształcać w dziedzinie zwalczania nowotworów, ponieważ postępy medycyny w tym zakresie w ostatnich latach są ogromne.

Lekarze rodzinni podkreślają, że zachorowalność na nowotwory, ale i ich wykrywalność jest coraz wyższa. - Dzieje się to dlatego, że wiedza i świadomość samych pacjentów jest wyższa, ale i czujność onkologiczna wśród lekarzy jest większa - uważa lekarz medycyny rodzinnej z Orzysza Andrzej Szymkiewicz.

- W miesiącu mam kilku pacjentów, u których badania wykazują, że zachorowali na nowotwór. Jesteśmy na pierwszej linii walki z nowotworami. Przy najmniejszym podejrzeniu musimy kierować pacjentów na specjalistyczne badania, nie wolno nam oszczędzać na diagnostyce, ogólnopolskie programy profilaktyczne niestety nie wystarczają - zaznaczył dr Szymkiewicz.

Od 2012 roku olsztyński szpital MSW przeprowadził szkolenie 120 lekarzy rodzinnych z Warmii i Mazur. 70 z nich po kolejnych kursach otrzymało tytuł Ambasadora Zdrowia.

Według danych w 2011 roku w Warmińsko-Mazurskim Rejestrze Nowotworów odnotowano 5 tys. 173 zachorowania; w 2010 roku zachorowało 5 tys. 87 pacjentów.

Nowotwory są po chorobach układu krążenia drugą przyczyną zgonów. Kobiety najczęściej chorują na raka piersi, a mężczyźni na nowotwór płuc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum