×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lek na zaburzenia erekcji może pomóc w leczeniu raka przełyku. Nowe wyniki badań

Autor: • Źródło: PAPOpublikowano: 22 czerwca 2022 10:23Zaktualizowano: 22 czerwca 2022 11:09

Grupa leków stosowanych u mężczyzn z zaburzeniami erekcji może zwiększać skuteczność chemioterapii u pacjentów z rakiem przełyku – wynika z badań opublikowanych w "Cell Reports Medicine".

Lek na zaburzenia erekcji może pomóc w leczeniu raka przełyku. Nowe wyniki badań
Lek na zaburzenia erekcji może pomóc w leczeniu raka przełyku. Nowe wyniki badań Fot. AdobeStock
  • Grupa leków stosowanych u mężczyzn z zaburzeniami erekcji może zwiększać skuteczność chemioterapii u pacjentów z rakiem przełyku
  • Tak wynika z najnowszych badań, które zostały opublikowane na łamach "Cell Reports Medicine"
  • - Znalezienie leku, który w sposób bezpieczny zwiększałby jej skuteczność to duży krok naprzód w walce z tą chorobą - komentuje autor badań prof. Tim Underwood

Lek na zaburzenia erekcji może pomóc w leczeniu raka przełyku

Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5) docierają do fibroblastów związanych z rakiem (CAF), tj. komórek otaczających guzy nowotworowe. Dzięki temu w połączeniu z chemioterapią mogą skuteczniej walczyć z rakiem niż sama chemioterapia.

Jednym z głównych wyzwań w leczeniu raka przełyku jest uodparnianie się komórek nowotworowych na chemioterapię. W blisko 80 proc. przypadków rak ten wykazuje oporność na leczenie.

Brak reakcji na chemioterapię związany jest z mikrootoczeniem guza - m.in. naczyń krwionośnych i fibroblastów stymulujących jego wzrost i chroniących przed działaniem leków. Właśnie to mikrootoczenie guza postanowili wziąć na cel naukowcy z Uniwersytetu Southampton w Wielkiej Brytanii.

"Znalezienie leku, który w sposób bezpieczny zwiększałby jej skuteczność to duży krok naprzód w walce z tą chorobą"

Ustalili oni, że poziom enzymu PDE5, występującego w ścianach naczyń krwionośnych, był wyższy w tkankach przełyku dotkniętych nowotworem w porównaniu ze zdrowymi tkankami.

Wysoki poziom PDE5 obecny był w komórkach CAF. Duża ekspresja PDE5 była także związana z gorszymi rokowaniami, co wskazywało, że enzym ten może być właściwym celem leczenia.

Gdy przetestowano działanie inhibitora PDE5, okazało się, że hamował on aktywność komórek CAF i sprawiał, że w większym stopniu zaczynały one przypominać normalne fibroblasty.

Następnie naukowcy pobrali próbki tkanek nowotworowych od ośmiu pacjentów i wyhodowali z nich w laboratorium sztuczne guzy. Po zastosowaniu chemioterapii w połączeniu z inhibitorami PDE5 zaobserwowano, że w przypadku 9 z 12 próbek pobranych od pacjentów z guzami opornymi na chemioterapię, nowotwory uwrażliwiły się na leczenie.

Pozytywne rezultaty osiągnięto także podczas badań na myszach stanowiących model choroby.

Inhibitory PDE5 są lekami bezpiecznymi i dobrze tolerowanymi, nawet w wysokich dawkach niezbędnych do zastosowania z chemioterapią. Nie stwarzają też ryzyka wystąpienia erekcji bez stymulacji - piszą autorzy.

- Wielu pacjentów z rakiem przełyku przechodzi intensywną chemioterapię, która nie działa. Znalezienie leku, który w sposób bezpieczny zwiększałby jej skuteczność to duży krok naprzód w walce z tą chorobą - komentuje autor badań (DOI: 10.1016/j.xcrm.2022.100541) prof. Tim Underwood.

Naukowcy nie wykluczają, że inhibitory PDE5 mogą wspomóc leczenie także innych rodzajów nowotworów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum