MAK/Rynek Zdrowia | 06-08-2020 20:01

Lek celowany w terapii zaawansowanego raka piersi został zarejestrowany w Europie

Alpelisyb, lek celowany do stosowania w leczeniu zaawansowanego raka piersi HR+/HER2- z mutacją PIK3CA, zarejestrowany w Europie - informuje w komunikacie prasowym firma Novartis.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

- Komisja Europejska (KE) dopuściła alpelisyb w skojarzeniu z fulwestrantem w leczeniu kobiet po menopauzie oraz mężczyzn z miejscowo zaawansowanym lub rozsianym rakiem piersi wykazującym ekspresję receptora hormonalnego (HRdodatnim) i niewykazującym ekspresji ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu typu 2 (HER2ujemnym) oraz mutacją PIK3CA, w przypadku stwierdzenia progresji choroby w trakcie lub po leczeniu hormonalnym stosowanym w monoterapii - podaje Novartis.

Alpelisyb to aktualnie jedyny lek nakierowany na mutację PIK3CA, dopuszczony do stosowania w terapii celowanej nowotworu piersi.

Lek zarejestrowano w oparciu o wyniki badania klinicznego trzeciej fazy SOLAR-1, które dowiodły, że mediana PFS wzrosła blisko dwukrotnie dzięki stosowaniu leku alpelisyb w skojarzeniu z fulwestrantem (11,0 miesięcy vs 5,7 miesiąca), w porównaniu do samego fulwestrantu.

- Alpelisyb to nowa terapia o szczególnym znaczeniu dla pacjentów z zaawansowanym rakiem piersi HR+/HER2- z mutacją PIK3CA i cieszymy się na perspektywę wprowadzenia jej na rynki wszystkich europejskich krajów” - mówi Kees Roks, Head Region Europe Novartis Oncology.

- Wiedząc o obecności mutacji PIK3CA u pacjenta, lekarze mają możliwość opracować bardziej spersonalizowany plan leczenia. Alpelisyb daje nową nadzieję pacjentom z zaawansowanym rakiem piersi i mutacją PIK3CA, u których prognozy leczenia przeważnie są gorsze niż u innych pacjentów - zaznacza Kees Roks.

Każdego roku na całym świecie u 334 000 osób wykrywany jest zaawansowany rak piersi, u 40% pacjentów z nowotworem typu HR+/HER2- stwierdzana jest mutacja PIK3CA, która daje gorsze rokowania.