• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Leczenie onkologiczne w powiecie. "Pacjenci rezygnują z terapii, bo nie mogą dojechać"

Autor: Iwona Bączek • Źródło: Rynek Zdrowia21 listopada 2022 14:30

Czym kompleksowość i koordynacja leczenia onkologicznego różni się w dużym mieście i w tzw. terenie? - W mniejszych miejscowościach tworzymy kapitał podmiotów, które tam funkcjonują. Nie zawsze jest bowiem tak, że jeden szpital może zaoferować pełną kompleksowość świadczeń - mówi Paweł Paczkowski.

Leczenie onkologiczne w powiecie. "Pacjenci rezygnują z terapii, bo nie mogą dojechać"
Kompleksowość i koordynacja leczenia onkologicznego w dużym mieście i w tzw. terenie to różne wyzwania - mówi Paweł Paczkowski Fot. PTWP
  • Czym kompleksowość i koordynacja leczenia onkologicznego różni się w dużym mieście i w tzw. terenie? W mniejszych miejscowościach tworzymy kapitał podmiotów, które tam funkcjonują - mówi Paweł Paczkowski, prezes NU-MED
  • Położyliśmy nacisk na to, aby w terenie zadbać o chorych, którzy mają problemy z dojazdem do specjalisty, nie siłami jednego podmiotu, ale kilku podmiotów. Bez takich rozwiązań część pacjentów po prostu rezygnuje z leczenia - wyjaśnia
  • Ważne jest teraz, aby zapisy ustawowe dotyczące Krajowej Sieci Onkologicznej tego nie zniweczyły, ale żeby podkreśliły ten kapitał - dodaje

"Są pacjenci onkologiczni, którzy się nie leczą, bo nie mogą dojechać do specjalisty"

- Mam nadzieję, że doświadczenia pracy naszych placówek, które działają nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach, przełożą się praktycznie na Krajową Sieć Onkologiczną (KSO) - mówił podczas XVIII Forum Rynku Zdrowia Paweł Paczkowski, prezes zarządu NU-MED.

- Chodzi m.in. o pacjentów onkologicznych, którzy się nie leczą, ponieważ nie są w stanie dostać się do specjalisty w ciągu godziny. To bardzo ważna kwestia, ponieważ mówimy tu o leczeniu trwającym przez wiele miesięcy - wskazywał.

- Na pokonywaniu drogi do placówki, niejednokrotnie kilka razy w tygodniu przez kilka lub kilkanaście miesięcy, koncentruje się często nie tylko sam chory, ale cała jego rodzina. Dlatego koordynacja i kompleksowość świadczeń są bardzo potrzebne. A mieliśmy już sytuacje, gdy pacjent z powodu odległości do placówki i problemów z dojazdem nie wracał na leczenie. Dlatego położyliśmy nacisk na to, aby w terenie zadbać o takich chorych nie siłami jednego podmiotu, ale kilku podmiotów - wyjaśniał prezes NU-MED.

"W małych miejscowościach tworzymy kapitał podmiotów, które tam działają"

- Pacjent powiatowy, wiejski, nie tylko gubi się w systemie, ale ma także inne realia ekonomiczne i inny kalendarz pracy - przy leczeniu onkologicznym musieliśmy np. zwracać uwagę na cykl pracy na roli. To również wchodzi w zakres koordynacji. Bardzo ważna jest również praca koordynatora leczenia onkologicznego, który przypomni choremu o wizycie, o zabraniu potrzebnych dokumentów i przygotuje go do wizyty u lekarza - wymieniał Paweł Paczkowski.

- Podsumowując: czym zatem kompleksowość i koordynacja leczenia onkologicznego różni się w dużym mieście i w mniejszej miejscowości? W mniejszych miejscowościach tworzymy kapitał podmiotów, które tam funkcjonują. Nie zawsze jest bowiem tak, że jeden szpital - wojewódzki czy powiatowy - może zaoferować pełną kompleksowość świadczeń. Nasza Grupa powstała jako uzupełnienie tego potencjału - przypomniał.

- Ważne jest teraz, aby zapisy ustawowe dotyczące Krajowej Sieci Onkologicznej tego nie zniweczyły, ale żeby podkreśliły ten kapitał. Jakość i mierniki to oczywiście podstawa, aby mieć przywilej bycia ośrodkiem leczenia onkologicznego, ale ważne, aby ujęcie tego w zapisach dotyczyło rzeczywistego pacjenta - dodał prezes NU-MED.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum