• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Łatwiej uzgodnić leczenie protonami ze Szwedami niż w Krakowie?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2018 10:00

Pierwszy pacjent skierowany przez Katowickie Centrum Onkologii rozpoczął terapię protonową w Centrum Cyklotronowym w Bronowicach. Jego leczenie będą konsultować specjaliści z kliniki protonowej w... szwedzkiej Uppsali.

Łatwiej uzgodnić leczenie protonami ze Szwedami niż w Krakowie?
Łatwiej porozumieć się katowickiemu Centrum Onkologii ze Szwedami niż z Krakowem. Fot. Archiwum

To koniec monopolu krakowskich lekarzy w kierowaniu na taką terapię - podkreśla wyborcza.pl. i opisuje przypadek 36-letniego pacjenta. Onkolodzy zdiagnozowali u niego glejaka niskozłośliwego, który został operowany. Chory wymagał jednak dalszego leczenia.

W ubiegłym roku rodzina pacjenta zjawiła się w Centrum Onkologii w Krakowie z dokumentacją medyczną chorego, w której wskazano, że kwalifikuje się on do radioterapii protonowej. Radioterapii nie przeprowadzono. Wrócił do Katowickiego Centrum Onkologii.

Tamtejsi specjaliści postanowili za wszelką cenę ratować jego życie i doprowadzili do tego, że 21 marca wiązka protonów w Bronowicach zaczęła niszczyć komórki glejaka u 36-lataka. Była to jego pierwsza z 27 sesji terapeutycznych. Katowice pokrywają koszt leczenia i dojazdów karetką pogotowia.

Teraz leczenie protonami pacjenta ze Śląska będzie konsultowane przez specjalistów ze szwedzkiej kliniki w Uppsali, z którą porozumiało się Katowickie Centrum Onkologii.

Według informacji Gazety Wyborczej współpraca pomiędzy ośrodkami onkologicznymi z Krakowa i Katowic nie układa się wzorcowo. Łatwiej porozumieć się było ze specjalistami radioterapii z kliniki uniwersyteckiej w Uppsali niż z tymi z Krakowa.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum