• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kujawsko-Pomorskie: powstanie Zakład Teleradioterapii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 września 2013 11:53

Dofinansowanie budowy nowego Zakładu Teleradioterapii we Włocławku planują władze województwa kujawsko-pomorskiego. Placówka przygotowywana przez bydgoskie Centrum Onkologii przyjmie pierwszych pacjentów prawdopodobnie w 2015 r.

Kujawsko-Pomorskie: powstanie Zakład Teleradioterapii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, właściwa opieka onkologiczna jest we Włocławku bardzo potrzebna, gdyż obecnie pacjenci z tego rejonu dojeżdżają na terapię do Torunia i Bydgoszczy.

- Myślę, że kwestie związane z lokalizacją uda się jak najszybciej ustalić, kierując się przede wszystkim dobrem pacjentów - powiedział Piotr Całbecki.

Do Urzędu Marszałkowskiego wpłynął już wniosek władz Centrum Onkologii o finansowanie przedsięwzięcia z budżetu samorządu województwa. Zgodnie z harmonogramem przedsięwzięcia do końca w 2014 r. powinien powstać trzykondygnacyjny budynek z dwoma bunkrami na stosowane w leczeniu nowotworów akceleratory wysokoenergetyczne.

- Szacowany koszt inwestycji to 56 mln zł. Część tej sumy pochodzić ma z budżetu państwa, udział budżetu województwa musiałby wynieść 25 mln zł - poinformowała Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak zaznaczyła, Urząd Marszałkowski analizuje obecnie możliwości finansowania inwestycji oraz kwestie związane z jej lokalizacją. Chodzi o to, czy obiekt powinien powstać, jak chcą władze CO, w centrum Włocławka, czy też lepiej i bardziej funkcjonalnie byłoby umieścić go w sąsiedztwie kompleksu włocławskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

- Po dokonaniu analizy dokumentacji i skonsultowaniu decyzji co do lokalizacji budynku z konsultantami, krajowym i wojewódzkim, do spraw radioterapii onkologicznej, przedsięwzięcie zostanie wpisane do planu inwestycyjnego Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych - dodała Krzemińska.

Włocławscy radni w grudniu ub.r. przekazali już działkę pod budowę Zakładu Teleradioterapii za symboliczny jeden procent wartości. Grunt przylega do funkcjonującej w tym mieście filii bydgoskiego Centrum Onkologii, w której jest dział diagnostyczny i chemioterapia.

Zakład Teleradioterapii, wejdzie w skład działającego już Centrum Diagnostyczno-Leczniczego sprawującego opiekę nad mieszkańcami Włocławka, a także okolicznych powiatów i gmin. Na obszarze tym mieszka ok. 800 tysięcy osób.

Województwo kujawsko-pomorskie znajduje się w czołówce regionów z najwyższym wskaźnikiem zachorowań i zgonó
w na nowotwory złośliwe. Z informacji bydgoskiego Centrum Onkologii wynika, że obecnie około 700 osób we Włocławku i powiecie, aby móc skorzystać z pełnego zakresu diagnostyki i skojarzonego leczenia chorób onkologicznych, dojeżdża do Bydgoszczy. Czas oczekiwania na leczenie w systemie ambulatoryjnym wynosi średnio trzy miesiące.Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum