×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kujawsko-Pomorskie na onkologicznej mapie kraju: są powody do niepokoju

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia20 stycznia 2016 10:01

Z najnowszego raportu przygotowanego przez Wojewódzki Kujawsko-Pomorski Rejestr Nowotworów wynika, że w 2013 r. odnotowano w tym regionie 9131 zachorowań na raka; o 220 więcej w porównaniu z 2012 r. Najwięcej zachorowań i zgonów przypadło między 60 a 64 rokiem życia.

Kujawsko-Pomorskie na onkologicznej mapie kraju: są powody do niepokoju
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

U panów najczęstszym nowotworem był rak płuca i oskrzela, jelita grubego i prostaty. Panie dopadał nowotwór piersi, na miejscu drugim był rak płuca i oskrzela, trzecią pozycję zajmował nowotwór jelita grubego.

Jak stwierdzają autorzy raportu, kujawsko-pomorskie pod względem zapadalności na raka w przypadku mężczyzn zajmujemy czwarte miejsce po województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim oraz trzecie, gdy chodzi o zachorowania u kobiet (przed nami jest województwo pomorskie i wielkopolskie).

Jeszcze gorzej województwo plasuje się w statystyce zgonów. Tutaj wśród mieszkanek zajmuje pierwsze miejsce w kraju, panowie "uplasowali" województwo na miejscu drugim.

Szczyt - tak zachorowań, jak i zgonów - przypada między 60. a 64. rokiem życia, czyli w okresie kiedy mieszkańcy kończą aktywność zawodową.

Więcej: plus.pomorska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum