• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kraków: szpital wprowadza brachyterapię nowotworów głowy i szyi

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2015 12:37

Trwają przygotowania do wprowadzenia brachyterapii nowotworów głowy i szyi w krakowskim Centrum Radioterapii Amethyst. Terapia będzie prowadzona w ścisłej współpracy z oddziałem chirurgii twarzowo-szczękowej Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera 
w Krakowie.

Oddział chirurgii twarzowo-szczękowej  Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera Sp. z o.o. to największy tego rodzaju oddział w Małopolsce. Prowadzone są tutaj wszystkie zabiegi chirurgiczne, w tym u chorych z nowotworami 
i konieczne rekonstrukcje.

- W 2014 roku leczyliśmy 669 pacjentów z chorobami nowotworowymi, z których aż 70 proc. stanowiły nowotwory złośliwe -  mówi prof. Jan Zapała, ordynator oddziału chirurgii twarzowo-szczękowej.

Uzupełnieniem terapii jest radioterapia. Obecnie trwają przygotowania do zabiegów brachyterapii, szczególnie w przypadkach nowotworów wargi, korzenia języka i jamy ustnej . Pierwszy zabieg brachyterapii w Centrum Radioterapii Amethyst został wykonany 5 czerwca ub. r. Od tego czasu metoda była stosowana w przypadku nowotworów narządów rodnych, piersi i skóry. 

Najważniejszym atutem brachyterapii jest jej precyzja - dzięki umieszczeniu źródła promieniotwórczego bezpośrednio w okolicy guza (lub nawet w jego wnętrzu) możliwe jest znaczne zwiększenie dawki, która trafia w zmianę nowotworową, przy jednoczesnym zmniejszeniu narażenia zdrowych organów na radiację.

- Ma to szczególne znaczenie w przypadku nowotworów głowy i szyi, gdzie zlokalizowanych jest wiele ważnych życiowo narządów, które po otrzymaniu wysokiej dawki napromieniania niezbędnej do wyleczenia nowotworu mogą stracić swoją funkcjonalność, a chodzi o tak kluczowe życiowo kwestie jak wzrok, słuch czy mowa -  mówi dr n. med. Andrzej Kukiełka z Centrum Radioterapii Amethyst.

Obecnie w Centrum trzech pacjentów z nieoperacyjnym nowotworem skóry twarzy poddawanych jest brachyterapii.  - Przygotowujemy się do bardziej skomplikowanych terapii, które do tej pory w Małopolsce nie były realizowane - zapowiada dr Andrzej Kukiełka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum