• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kraków: szpital w Prokocimiu przedłużył na trzy miesiące umowę na protonoterapię dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2019 21:28

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu podpisał w piątek umowę z krakowskim Centrum Onkologii - Instytutem (CO-I) na protonoterapię dzieci, prowadzoną w Centrum Cyklotronowym Bronowice. Umowa została przedłużona na trzy miesiące.

Kraków: szpital w Prokocimiu przedłużył na trzy miesiące umowę na protonoterapię dzieci
Umowa została podpisana na trzy miesiące Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jeszcze po południu w piątek rzecznik prasowy krakowskiego Centrum Onkologii Wojciech Wysocki informował, że do konkursu na podwykonawstwo w leczeniu protonoterapią dzieci nie wpłynęła żadna oferta. W ubiegłych latach jedynym zainteresowanym podmiotem był Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu (USDK). Tym razem szpital ten nie przystąpił do konkursu, nie zgadzając się na zasady realizacji protonoterapii.

Rzeczniczka USDK Natalia Adamska-Golińska poinformowała jednak w piątek wieczorem PAP, że mimo braku udziału w konkursie jeszcze w piątek USDK podpisał umowę z krakowskim Centrum Onkologii na prowadzenie protonoterapii u dzieci. Umowa ta jest przedłużeniem poprzedniej i na poprzednich zasadach ma obowiązywać przez trzy miesiące. Oznacza to, że przez trzy kolejne miesiące nowi pacjenci pediatryczni będą kwalifikowani do terapii wiązką protonową w Bronowicach.

- Liczymy, że przyjęte rozwiązanie pozwoli na podjęcie przez odpowiednie instytucje niezwłocznych działań skutkujących zmianą zasad realizacji terapii protonowej pacjentów pediatrycznych i umożliwi zachowanie dostępu do tych świadczeń po zakończeniu trwania umowy pomiędzy USDK a Centrum Onkologii w Krakowie. Jednocześnie USDK deklaruje swoją współpracę w tym zakresie - stwierdziła rzeczniczka.

Rzecznik prasowy Centrum Onkologii zapowiedział, że zostanie zorganizowany kolejny (już trzeci, do pierwszego i drugiego nie wpłynęły oferty - PAP) konkurs na podwykonawstwo z zakresu protonoterapii u pacjentów pediatrycznych.

Szpital w Prokocimiu nie wystartował w konkursie na terapię w 2019 r., ponieważ - jak wyjaśniła w komunikacie dyrekcja - udział w terapii protonowej w Bronowicach ogranicza podstawową działalność placówki i wydłuża kolejki do innych świadczeń ratujących zdrowie i życie dzieci.

Dyrekcja szpitala wskazała w specjalnym komunikacie, że skierowanie jednego dziecka (które musi być poddane zabiegowi w znieczuleniu ogólnym) na terapię do ośrodka w Bronowicach skutkuje w szpitalu wyłączeniem z pracy kilkuosobowego zespołu terapeutycznego (w tym anestezjologa i pielęgniarki anestezjologicznej) przez 30-35 dni roboczych.

- Niestety, powoduje to konieczność odwoływania procedur wymagających współpracy anestezjologa u ponad 100 dzieci miesięcznie (zabiegi operacyjne, diagnostyczne, badania obrazowe itp.). W konsekwencji mali pacjenci, często również onkologiczni, nie uzyskują pomocy lub pomoc ta jest przesunięta w czasie" - wyjaśniła dyrekcja szpitala w Prokocimiu. Zaapelowała także, podkreślając, że dobro dzieci jest najważniejsze, o zmianę zasad realizacji terapii protonowej w Bronowicach u pacjentów pediatrycznych.

Według USDK w Centrum Cyklotronowym Bronowice, które jest jednostką naukową (Centrum Cyklotronowe Bronowice Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, CCB IFJ PAN), powinna działać placówka medyczna, a obecne zaplecze, także kadrowe (w tym brak lekarzy), bronowickiej placówki nie jest wystarczające dla pacjentów pediatrycznych.

Wskazując na zasadność utworzenia w Bronowicach placówki medycznej, dyrekcja USDK zwróciła uwagę. że "taki model funkcjonuje we wszystkich znanych centrach protonoterapii na świecie". Zadeklarowała również gotowość do udzielania świadczeń towarzyszących terapii protonowej.

Z kolei Centrum Cyklotronowe Bronowice podkreśla, że dysponuje właściwym sprzętem i personelem.

Dyrekcja USDK zwróciła też uwagę, że szpital nie ma kontraktu z NFZ na wykonywanie świadczeń z zakresu terapii protonowej, a ma go Centrum Onkologii.

Od 2016 r. w bronowickim centrum terapię przeszło sześcioro dzieci. Ośrodek w Bronowicach jest jedyną taką placówką w kraju, działa od 2016 r. W 2018 r. nowotwory usytuowane w trudno dostępnych miejscach leczyło tu ponad 80 pacjentów z krakowskiego i katowickiego centrum onkologii, a nowotwory gałki ocznej ok. 40 pacjentów ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum