• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kraków: są problemy z protonoterapią dzieci - Centrum Onkologii szuka placówki pediatrycznej

Autor: Dziennik Polski24/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2019 11:09

Wygasła umowa pomiędzy Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie a Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu dot. protonoterapii dzieci z nowotworami. Chociaż CO-I ogłosiło nowy konkurs, chętnych na razie nie widać.

Kraków: są problemy z protonoterapią dzieci - Centrum Onkologii szuka placówki pediatrycznej
Na zdjęciu napromienianie guza czerniaka złośliwego oka wiązką protonów Fot. Instytut Fizyki Jądrowej PAN

Za leczenie pacjentów onkologicznych w cyklotronie należącym do Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie odpowiada krakowskie Centrum Onkologii. Ponieważ CO-I nie zatrudnia pediatrów, musi współpracować z placówką pediatryczną - informuje Dziennik Polski.

Dotychczas taką lecznicą był USD, zawarta z nim umowa wygasła jednak z końcem roku. CO-I ogłosiło już drugi konkurs na wyłonienie realizatora tego zadania, ale na razie nikt się nie zgłosił.

Dyrektor USD, prof. Krzysztof Fyderek wyjaśnia, że prowadzenie protonoterapii dzieci na dotychczasowych warunkach to dla placówki olbrzymie obciążenie, wiąże się bowiem z koniecznością zapewnienia opieki anestezjologów. To powoduje, że brakuje tych specjalistów na oddziałach Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego.

Dyrekcja USD zaproponowała CO-I nowe reguły współpracy, te nie zostały jednak przyjęte. Zwróciła się także do resortu zdrowia z wnioskiem o zmianę zasad realizacji takiej terapii. Ministerstwo Zdrowia zleciło z kolei Małopolskiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu NFZ przyjrzenie się temu problemowi.

Jak informuje Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa małopolskiego Funduszu, Centrum Onkologii - Instytut w Krakowie zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby wyłonić podwykonawcę, a wszystkie dzieci zakwalifikowane do terapii zostaną jej poddane.

Więcej: dziennikpolski24.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum