• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kraków: ruszył program leczenia raka szyjki macicy przy użyciu robota da Vinci

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2021 13:29

W piątek (29 stycznia) wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, zainaugurował w krakowskim Szpitalu na Klinach projekt badawczo-rozwojowy małoinwazyjnego leczenia raka szyjki i trzonu macicy z wykorzystaniem robota da Vinci.

Kraków: ruszył program leczenia raka szyjki macicy przy użyciu robota da Vinci
Robot da Vinci; FOT. Materiały prasowe

Projekt pod nazwą "Przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych (B+R) nad nową metodą terapeutyczną oraz walidacja wraz z wdrożeniem operacji robotycznej TMMR w leczeniu raka szyjki macicy i robotycznej PMMR w leczeniu raka trzonu macicy" jest współfinansowany przez władze województwa małopolskiego ze środków Funduszy Europejskich na lata 2014-2020. Stanowi on szansę na nowoczesne i małoinwazyjne leczenie z wykorzystaniem robota da Vinci dla pacjentek cierpiących na złośliwe nowotwory narządów rodnych - raka szyjki macicy i rak trzonu macicy. Dla 200 pacjentek zakwalifikowanych do programu operacja będzie bezpłatna.

Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów wśród kobiet w Polsce (odpowiadają za 23,1 proc. z nich). Umieralność w województwie małopolskim z powodu raka trzonu macicy stanowi 4,9 proc. w strukturze zgonów kobiet, co oznacza liczbę wyższą o 25 proc. niż średnia dla Polski. Jeszcze bardziej dramatycznie wygląda to, gdy popatrzymy na wyniki Polski na tle Europy. W przypadku raka trzonu macicy przeżywalność wynosi 78 proc. podczas gdy w UE - powyżej 90 proc. Z kolei w przypadku szyjki macicy umieralność jest wyższa o 3 proc. niż średnia dla Polski, a w raku szyjki macicy Polska miała już przed pandemią jedne z najgorszych wyników w UE.

Niestety, pandemia spotęgowała problemy związane z leczeniem nowotworów w Polsce, gdyż drastycznie spadła liczba wykonywanych badań profilaktycznych, a co gorsza także badań diagnostycznych.

- Z pandemii jako społeczeństwo możemy wyjść ze znaczną skalą długu zdrowotnego. Musimy szukać metod i narzędzi pozwalających na poprawę skuteczności leczenia pacjentów onkologicznych. Dlatego tak ważna jest inicjatywa badawczo-rozwojowa, którą podejmujemy w Małopolsce - mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital.

Projekt przygotowany przez Grupę NEO Hospital to unikalne w skali Polski przedsięwzięcie. Jest to pierwsze badanie komercyjne w dziedzinie chirurgii robotycznej w naszym kraju. Projekt B+R, otrzymał dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (RPO WM) na lata 2014-2020.

W ramach projektu, należący do Grupy NEO Hospital krakowski Szpital na Klinach wykona 200 zabiegów, w tym 100 w grupie pacjentek z rakiem szyjki macicy oraz 100 w grupie pacjentek z rakiem trzonu macicy. Dla pacjentek zakwalifikowanych do programu zabiegi będą całkowicie bezpłatne. Koszt innowacyjnego przedsięwzięcia to ponad 12,5 mln zł, z czego ponad 7,3 mln to środki z Funduszy Europejskich.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum