Kraków: rozpoczyna działalność stacjonarne Centrum Psychoonkologii
W Krakowie otwarto w sobotę (11 października) stacjonarne Centrum Psychoonkologii świadczące pomoc chorym na nowotwory. Będzie tam można uzyskać wsparcie psychologiczne, porady onkologa, dietetyka i terapeutów z różnych dziedzin.

Centrum prowadzone przez Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN jest położone na Woli Justowskiej - w jednej z najbardziej zielonych części Krakowa. - Pomoc psychologiczna jest bardzo potrzebna, zwłaszcza na początku, bo 95 proc. ludzi nie potrafi sobie poradzić po diagnozie - mówił aktor i reżyser Jerzy Stuhr, który wraz z żoną Barbarą zakładał i wspiera Stowarzyszenie UNICORN.
Nawiązując do własnej walki z chorobą nowotworową Stuhr mówił, że wsparcie jest ważne i dla chorego i dla jego najbliższych, i warto, by pacjentem opiekował się stały zespół specjalistów - zwłaszcza psychoonkologów, by nie trzeba było wciąż na nowo wracać do przykrych przeżyć.
W budynkach należącego do Skarbu Państwa dawnego Ośrodka Recepcyjnego "Zielony Dół" wyremontowanych zostało 700 metrów kw. Na parterze urządzone zostały trzy sale konferencyjne, a na piętrze 11 pokoi hotelowych z ponad 30 miejscami noclegowymi. Koszt adaptacji budynku wynoszący blisko 1 mln zł pokryli sponsorzy.
Pacjenci będą mogli skorzystać w Centrum z konsultacji z psychologiem, onkologiem, dietetykiem, a także wziąć udział w zajęciach muzykoterapii czy arteterapii. Będą się tu też odbywały warsztaty dla pacjentów i rodzin oraz kilkudniowe zajęcia dla amazonek. Pacjenci spoza Krakowa będą mogli skorzystać z noclegów i wyżywienia. - Dla mnie to miejsce jest urzeczywistnieniem marzeń - mówiła Iwona Nawara, psychoonkolog z Zarządu Stowarzyszenia UNICORN. Jak dodała za dwa tygodnie uruchomione zostaną prowadzone wspólnie z UJ studia z psychonkologii.
Centrum Psychoonkologii na razie nie ma kontraktu z NFZ. Jak mówiła Barbara Stuhr zapewnienie ośrodkowi finansowania, to wyzwanie na najbliższy czas.
Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN działa w Krakowie od 1999 r. Z jego pomocy w l. 2009-12 skorzystało 1300 osób. Jego podopieczni mogli korzystać wcześniej z porad psychologów, ale po raz pierwszy udało się stworzyć stacjonarny ośrodek pomocy. W 2013 r. Stowarzyszenie wygrało konkurs wojewody małopolskiego na najem Ośrodka Recepcyjnego "Zielony Dół".

ZOBACZ KOMENTARZE (0)