• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kraków: radioterapia w Instytucie Onkologii od poniedziałku wznowi przyjęcia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 września 2020 14:26

Od poniedziałku Klinika Radioterapii w Narodowym Instytucie Onkologii w Krakowie wznowi przyjmowanie pacjentów - poinformowała w piątek (25 września) rzeczniczka prasowa placówki Maja Marklowska-Tomar.

Kraków: radioterapia w Instytucie Onkologii od poniedziałku wznowi przyjęcia
Od poniedziałku Klinika Radioterapii w Narodowym Instytucie Onkologii w Krakowie wznowi przyjmowanie pacjentów. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Klinika Radioterapii w Instytucie Onkologii wstrzymała przyjmowanie pacjentów po tym, jak u części jej pracowników i pacjentów wykryto koronawirusa. Pozostałe klinik i przychodnie w instytucie pracowały i pracują normalnie. W tym momencie - jak zapewniła rzeczniczka - nie ma żadnych nowych zakażeń.

- Pacjenci leczeni w Narodowym Instytucie Onkologii w Krakowie są bezpieczni i otoczeni należytą opieką - zaznaczyła rzeczniczka.

Pierwszy dodatni wynik testu na obecność koronawirusa został w instytucie potwierdzony dwa tygodnie temu u pacjenta, u którego wystąpiła gorączka. Badaniom poddano wszystkie osoby, które miały z tym pacjentem bezpośredni kontakt - u 17 pacjentów i czterech członków personelu medycznego badania dały wynik pozytywny.

Zakażonych pacjentów przetransportowano do oddziału zakaźnego lub izolatorium, a zakażeni pracownicy medyczni zostali objęci izolacją pod nadzorem państwowego inspektora sanitarnego. 13 pracowników medycznych, u których wyniki testów były negatywne, zostało skierowanych na kwarantannę.

- Osoby z kwarantanny sukcesywnie wracają do pracy, czterech zakażonych pracowników pozostaje w izolacji - wyjaśniła rzeczniczka.

W poniedziałek do Kliniki Radioterapii zostanie przyjętych co najmniej siedmioro pacjentów, którzy mają już umówione wizyty.

Klinika Radioterapii podzielona jest na trzy niezależne odcinki. Zakażenia SARS-CoV-2 potwierdzono tylko na jednym z nich, tzw. odcinku A, który został odseparowany od pozostałych odcinków i przeszedł dokładną dezynfekcję. Dla bezpieczeństwa pacjentów przyjęcia były wstrzymane też na pozostałe odcinki kliniki.

W szpitalu obowiązuje zakaz odwiedzin, ograniczony jest też wstęp osobom towarzyszącym pacjentom zgłaszającym się na badania i leczenie ambulatoryjne. Wyjątkiem są osoby towarzyszące pacjentom niesamodzielnym i niepełnosprawnym, którzy wymagają stałej opieki.

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy działał wcześniej pod nazwą Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie. Nowej nazwy używa od stycznia, od chwili uzyskania statusu państwowego instytutu badawczego.(PAP)

PAP - Beata Kołodziej

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum