• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kraków: protonoterapia dzieci ponownie pod znakiem zapytania

Autor: Dziennik Polski, RZ/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2019 08:10

Na początku kwietnia wygasła umowa pomiędzy Centrum Onkologii w Krakowie a Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym na przeprowadzanie terapii protonowej u dzieci. Nowi pacjenci nie są kwalifikowani do tej terapii.

Kraków: protonoterapia dzieci ponownie pod znakiem zapytania
Leczenie onkologiczne dzieci ze wskazaniem do protonoterapii odbywa się w cyklotronie należącym do Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Bronowicach. Fot. archiwum

Leczenie onkologiczne dzieci ze wskazaniem do protonoterapii odbywa się w cyklotronie należącym do Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Bronowicach. Prowadzi je Centrum Onkologii, ale dla prawidłowego leczenia potrzebni są lekarze pediatrzy, którzy odpowiadają za kwalifikacje i prowadzenie leczenia. Dotąd lekarzy takich zapewniał Uniwersytecki Szpital Dziecięcy (USD)w Krakowie Prokocimiu.

USD jeszcze w styczniu apelował o zmianę zasad realizacji terapii protonowej w Bronowicach u pacjentów pediatrycznych. W wydanym wówczas komunikacie placówka zaznaczyła, że "Udział Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie w terapii protonowej realizowanej w Bronowicach nie może w dalszym ciągu ograniczać podstawowej działalności placówki i wydłużać kolejki do innych świadczeń ratujących zdrowie i życie dzieci".

USDK poinformował, że skierowanie jednego dziecka (które musi być poddane zabiegowi w znieczuleniu ogólnym) na terapię do ośrodka w Bronowicach skutkuje w szpitalu wyłączeniem z pracy kilkuosobowego zespołu terapeutycznego (w tym anestezjologa i pielęgniarki anestezjologicznej) przez 30-35 dni roboczych.

"Niestety, skutkuje to koniecznością odwoływania procedur wymagających współpracy anestezjologa u ponad 100 dzieci miesięcznie (zabiegi operacyjne, diagnostyczne, badania obrazowe itp.). W konsekwencji mali pacjenci, często również onkologiczni, nie uzyskują pomocy lub pomoc ta jest przesunięta w czasie" - wyjaśniła dyrekcja szpitala w Prokocimiu.

Według USDK w Centrum Cyklotronowym Bronowice, które jest jednostką naukową (Centrum Cyklotronowe Bronowice Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, CCB IFJ PAN), powinna działać placówka medyczna, a obecne zaplecze, także kadrowe (w tym brak lekarzy), bronowickiej placówki nie jest wystarczające dla pacjentów pediatrycznych.

- Szpital obecnie realizuje protonoterapię u trzech pacjentów, którzy zostali zakwalifikowani w ramach wygasłej już umowy z Centrum Onkologii w Krakowie. Kwalifikacji nowych pacjentów nie prowadzimy - informuje Natalia Adamska-Golińska, rzecznik prasowy USD, cytowana przez Dziennik Polski.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy doszło do spotkań oraz wymiany korespondencji, ale żadna z naszych propozycji zmian organizacyjnych nie została uwzględniona przez Centrum Onkologii - dodaje rzeczniczka.

Centrum Onkologii nie może znaleźć innego szpitala pediatrycznego, który podjąłby się współpracy w wymaganym zakresie.

Jak przypomina dziennik, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w Bronowi­cach mogą być leczone m.in. dzieci z mięsakami tkanek miękkich i kości. Od początku tego roku prokocimscy specjaliści przyjęli siedmioro dzieci skierowanych na protonote­rapię. Stan dwojga z nich nie pozwalał na leczenie w cyklotronie, kolejna dwójka ostatecznie zrezygnowała z tego rodzaju leczenia, pozostałą trójkę poddaną napromienianiu protonami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum