• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kraków: oddział onkologii Szpitala Uniwersyteckiego wraca w ramach prewencji do starej siedziby

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2020 11:29

Decyzja o przeniesieniu oddziału klinicznego onkologii i poradni onkologii z powrotem do budynków przy ul. Kopernika jest podyktowana troską o bezpieczeństwo pacjentów i personelu. To działanie prewencyjne - mówił dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski.

Przy ul. Kopernika działa już chemioterapia dzienna Fot. Archiwum

Podkreślił, że jest to rozwiązanie tymczasowe.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną szpital przeniósł oddział i poradnię onkologiczną z nowej do swojej starej siedziby - do budynku przy ul. Kopernika 17. Od wtorku na pierwszym piętrze działa chemioterapia dzienna, a od środy na parterze uruchomiony będzie oddział stacjonarny.

- Decyzją wojewody zostaliśmy przekształceni w szpital jednoimienny. Tak długo jak było to możliwe przyjęliśmy założenie, że będziemy realizowali świadczenia na rzecz pacjentów, którzy nie mają COVID-19. Nie przestaliśmy chorować, dalej mamy zawały, udary, mamy pacjentów onkologicznych - mówił dyrektor Jędrychowski.

Podkreślił, że opiekę zorganizowano tak, by w szpitalu byli przyjmowani pacjenci z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem i by, tak długo jak to możliwe, udzielać innych świadczeń tym, którzy potrzebują pomocy.

- Teraz mamy w szpitalu już ponad 100 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem i ze względów bezpieczeństwa uznaliśmy, że decyzją racjonalną będzie powrót na ul. Kopernika - powiedział Jędrychowski. - Mamy do czynienia z pacjentami o obniżonej odporności, a tam istnieje dużo większa możliwość izolowania ich od potencjalnych osób zakażonych - dodał.

Dyrektor podkreślił, że decyzja nie była podyktowana stwierdzeniem na oddziale przypadku koronawirusa, ale że ma ona charakter prewencyjny. Jak mówił, budynki przy ul. Kopernika spełniają wszystkie wymogi, trzeba było je tylko posprzątać i przygotować sprzęt. Nie było konieczności przewożenia pacjentów, ponieważ chorzy, którym podawana jest chemioterapia, zgłaszają się do placówki sami, nie są to osoby leżące na oddziale.

Przy ul. Kopernika 17 szpital będzie też realizował programy lekowe w formie wlewów - świadczenia udzielane pacjentom w Oddziale Klinicznym Reumatologii i Immunologii, Oddziale Klinicznym Gastroenterologii i Hepatologii oraz w Oddziale Klinicznym Chorób Metabolicznych i Diabetologii.

Jędrychowski podkreślił, że jest to rozwiązanie tymczasowe i tak szybko jak będzie to możliwe odziały wrócą do nowej siedziby.

Małgorzata Wosion-Czoba - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum