• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kraków: konkurs dot. protonoterapii dzieci bez ani jednej oferty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2019 18:02

Żadna oferta nie wpłynęła na konkurs ogłoszony przez Centrum Onkologii - Instytut (CO-I) w Krakowie w sprawie wykonywania zabiegów protonoterapii dzieci. Placówka zamierza rozpisać kolejny.

Kraków: konkurs dot. protonoterapii dzieci bez ani jednej oferty
Od 2016 r. w bronowickim centrum terapię przeszło sześcioro dzieci Fot. IFJ PAN

Konkurs miał rozstrzygnąć, która lecznica zostanie podwykonawcą Centrum Onkologii i będzie kierować dzieci na protonoterapię do Centrum Cyklotronowego Bronowice Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.

W piątek rzecznik prasowy CO-I Wojciech Wysocki poinformował, że do konkursu nie wpłynęła ani jedna oferta i ma być ogłoszony kolejny. Zakończony właśnie konkurs był drugim w tym roku - do pierwszego również nie wpłynęły oferty.

W latach ubiegłych do konkursu zgłaszał się Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu (USDK). Szpital ten był jedynym zainteresowanym kierowaniem dzieci na protonoterapię. W tym roku placówka się jednak nie zgłosiła.

Dyrekcja szpitala wskazała w specjalnym komunikacie, że skierowanie jednego dziecka (które musi być poddane zabiegowi w znieczuleniu ogólnym) na terapię do ośrodka w Bronowicach skutkuje w szpitalu wyłączeniem z pracy kilkuosobowego zespołu terapeutycznego (w tym anestezjologa i pielęgniarki anestezjologicznej) przez 30-35 dni roboczych.

Powoduje to konieczność odwoływania procedur wymagających współpracy anestezjologa u ponad 100 dzieci miesięcznie (zabiegi operacyjne, diagnostyczne, badania obrazowe itp.). W konsekwencji mali pacjenci, często również onkologiczni, nie uzyskują pomocy lub pomoc ta jest przesunięta w czasie - wyjaśniła dyrekcja szpitala w Prokocimiu. Zaapelowała także, podkreślając że dobro dzieci jest najważniejsze, o zmianę zasad realizacji terapii protonowej w Bronowicach u pacjentów pediatrycznych.

Według USDK w Centrum Cyklotronowym Bronowice, które jest jednostką naukową, powinna działać placówka medyczna, a obecne zaplecze, także kadrowe (w tym brak lekarzy), bronowickiej placówki nie jest wystarczające dla pacjentów pediatrycznych.

Wskazując na zasadność utworzenia w Bronowicach placówki medycznej, dyrekcja USDK zwróciła uwagę, że "taki model funkcjonuje we wszystkich znanych centrach protonoterapii na świecie". Zadeklarowała również gotowość do udzielania świadczeń towarzyszących terapii protonowej.

Z kolei Centrum Cyklotronowe Bronowice podkreśla, że dysponuje właściwym sprzętem i personelem.

Dyrekcja USDK zwróciła też uwagę, że szpital nie ma kontraktu z NFZ na wykonywanie świadczeń z zakresu terapii protonowej, a ma go Centrum Onkologii - Instytut.

Od 2016 r. w bronowickim centrum terapię przeszło sześcioro dzieci. Dwójka dzieci, które jeszcze w 2018 r. zostały zakwalifikowane do terapii, będzie w 2019 r. kontynuować leczenie. Ośrodek w Bronowicach jest jedyną taką placówką w kraju, działa od 2016 r. W 2018 r. nowotwory usytuowane w trudno dostępnych miejscach leczyło tu ponad 80 pacjentów z krakowskiego i katowickiego centrum onkologii, a nowotwory gałki ocznej ok. 40 pacjentów ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum