• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kraków: kolejne zabiegi radioterapii protonowej

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2016 09:33

Szpital Uniwersytecki i Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie podpisały umowę o współpracy dotyczącej świadczenia terapii protonowej.

To innowacyjna metoda zwalczania nowotworów, wykorzystywana m.in. do leczenia czerniaka gałki ocznej. Zabiegi napromieniania wiązką protonową pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego odbywać się będą w Centrum Cyklotronowym Bronowice.

- Cieszymy się bardzo, że udało nam się wypracować korzystne warunki współpracy na dalsze lata. Jesteśmy jedynym w Polsce ośrodkiem prowadzącym ten rodzaj terapii - zaznacza Barbara Bulanowska, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego.

Pierwsze dwa protonowe zabiegi dotyczące nowotworu oka wykonano w 2011 roku na dwóch pacjentach z czerniakiem błony naczyniowej oka. Zostały one przeprowadzone w ramach tzw. eksperymentu medycznego, gdyż takiej procedury nie przewidywano wówczas jeszcze w katalogu świadczeń medycznych. Leczenie, zakończone sukcesem, przeprowadziła prof. Romanowska-Dixon, kierującej Oddziałem Okulistyki i Okulistyki Onkologicznej SU. Były to pierwsze tego typu zabiegi nie tylko w Polsce, ale i Europie Środkowej.

- Metoda radioterapii protonowej jest bardzo skuteczna. Co najważniejsze, jest niezwykle precyzyjna, dlatego może być stosowana w usuwaniu guzów, które umiejscowiły się bardzo głęboko albo w pobliżu struktur krytycznych dla widzenia - mówiła wówczas prof. Romanowska-Dixon.

W ramach eksperymentu medycznego wyleczono jeszcze kilkunastu pacjentów, natomiast w 2013 roku Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ podpisał ze Szpitalem Uniwersyteckim umowę na tego typu świadczenia, wykonywane na IFJ PAN w Krakowie. Do tej pory skorzystało z nich już ponad stu pacjentów z czerniakiem gałki ocznej.

Pod koniec 2015 roku, po latach starań, oficjalnie otwarto Centrum Cyklonoterapii Bronowice. Ośrodek badawczy dysponuje cyklotronem Proteus C-235, halę eksperymentalną służącą fizykom, ze stanowiskiem do radioterapii nowotworów gałki ocznej oraz dwoma stanowiskami do nowotworów w innych częściach ciała.

"Jeśli chodzi o wskazania medyczne do radioterapii protonowej i możliwości leczenia, należy się kontaktować z lekarzem onkologiem, z wojewódzkimi konsultantami w dziedzinie radioterapii onkologicznej lub z konsultantem krajowym w dziedzinie radioterapii onkologicznej" - wyjaśniał IFJ na stronie internetowej.

Działające na terenie Instytutu Fizyki Jądrowej PAN (IFJ) w Krakowie Centrum Cyklotronowe Bronowice budowano cztery lata, kosztowało ponad 265 mln zł. Ośrodek badawczy i terapeutyczny wyposażony został w cyklotron Proteus C-235, z halą eksperymentalną służącą do badań fizykom, ze stanowiskiem do radioterapii nowotworów gałki ocznej oraz dwoma stanowiskami do leczenia nowotworów umiejscowionych w innych częściach ciała.

Jak podkreślił podczas uroczystego otwarcia Centrum (15 października) dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej PAN prof. Marek Jeżabek, Polska dołączyła do grona kilkunastu krajów, w których działa obecnie ponad 50 ośrodków oferujących radioterapię protonową.

Jak podała w informacji dla mediów Maria Włodkowska, rzecznik prasowy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, wciąż nie wiadomo kiedy Centrum zacznie przyjmować pacjentów z nowotworami innymi niż w obrębie gałki ocznej.

Jest natomiast pewne, że pacjenci Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, którzy zdecydują się na wybór terapii protonowej w leczeniu nowotworu gałki ocznej mają zagwarantowany i zapewniony dostęp do świadczeń. Pierwszy pacjent w 2016 roku już z nich skorzystał, kolejni będą kwalifikowani w najbliższych dniach.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum