• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kraków: już od niemal roku działają zespoły konsultacyjne w onkologii

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2014 11:59

Pakiet onkologiczny przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia przewiduje wdrożenie systemu konsyliów medycznych w całym kraju. Taka organizacja pracy została już na początku 2014 r. wdrożona w Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera w Krakowie.

Kraków: już od niemal roku działają zespoły konsultacyjne w onkologii

Promotorem wielospecjalistycznego podejścia do medycyny jest Centrum Radioterapii Amethyst działające przy Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera.

 Dzięki uruchomieniu Centrum Radioterapii Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera w Krakowie stał się pełnoprofilowym ośrodkiem leczenia onkologicznego. Powołano dziewięć specjalistycznych zespołów nowotworów: głowy i szyi, piersi, przewodu pokarmowego, układu moczowego, narządów rodnych, kości, klatki piersiowej i raka płuc, układu chłonnego, skóry, tkanek miękkich i czerniaka.

- Nasze roczne doświadczenia pokazują, że to rozwiązanie organizacyjne ma wyraźne zalety - mówi dr Marcin Hetnał, dyrektor Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie. - Zespołowe omówienie terapii zwiększa efektywność leczenia, pozwala na dobór najbardziej optymalnej terapii. Nierzadko pozwala również na skrócenie czasu diagnostyki.

Wyjaśnia: - Gdy wszyscy specjaliści spotykają się razem, nie odsyłamy pacjenta na różne, często czasochłonne konsultacje. Dyrektywny sposób leczenia na świecie jest przeszłością.

Już w latach 90. pojawiło się wiele prac naukowych udowadniających skuteczność łączenia różnych metod terapeutycznych w leczeniu chorób nowotworowych. Są wśród nich przedoperacyjna radioterapia, radiochemioterapia i inne leczenie skojarzone, dobrane w optymalnej sekwencji i czasie. Ich rodzaj i sekwencja zależą od rodzaju nowotworu, stanu zaawansowania, a także od stanu klinicznego chorego.

Zespoły wielodyscyplinarne spotykają się najczęściej w sali multimedialnej w Centrum Radioterapii Amethyst. Lekarze mają tu dostęp do wyników badań diagnostycznych. W każdym zespole pracuje onkolog kliniczny, chirurg onkolog, radioterapeuta. Pozostali specjaliści zapraszani są zgodnie wymaganiami danego przypadku.

W spotkaniach wielu zespołów biorą udział sami pacjenci, bo w tym systemie ostateczna decyzja dotycząca terapii należy do chorego. W przypadku Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera i Centrum Radioterapii Amethyst w skład zespołu wchodzi również psychoonkolog.

Jak podaje Amethyst w informacji dla prasy, doświadczenia rocznego funkcjonowania zespołów pokazały, że największym utrudnieniem w ich pracy jest brak czasu. Bardzo trudne okazuje się zgromadzenie wszystkich niezbędnych specjalistów w tym samym miejscu i o tej samej porze graniczy czasami z cudem.

W szpitalu systematycznie raz w tygodniu spotykają się zespoły nowotworów głowy i szyi, narządów rodnych, piersi i przewodu pokarmowego oraz układu moczowego. Pozostałe zespoły są zwoływane w miarę potrzeb. Do 12 grudnia br. zespoły wielodyscyplinarne w Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera podjęły decyzje w 131 przypadkach nowotworów głowy i szyi, 53 nowotworach przewodu pokarmowego i 31 nowotworach piersi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum