• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kraków: bezpłatnie wykonają test BRCA1

Autor: RZ/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2013 13:49

Od 27 maja do 6 czerwca w Szpitalu św. Rafała w Krakowie będzie można bezpłatnie wykonać test BRCA1. Akcja dotyczy kobiet, które chorowały lub chorują na nowotwór piersi lub jajnika, a ponadto choroba dotknęła również ich bliskie krewne.

Kraków: bezpłatnie wykonają test BRCA1

Test wykonywany z krwi ma na celu przebadanie całego genu BRCA1, a poddanie się temu badaniu umożliwi ustalenie genetycznej przyczyny rodzinnego występowania choroby nowotworowej oraz sprawdzenie wykrytej mutacji u pozostałych członków rodziny.

- Przygotowywany test pozwoli na precyzyjne określenie pakietu mutacji występujących w genie BRCA, które są charakterystyczne dla populacji Polski południowej. Istniejące testy wykrywające najczęstsze mutacje w tym genie, nie uwzględniają wielu jego uszkodzeń pojawiających się w lokalnej populacji, tym samym nie są w stanie wykryć zagrożenia u pewnej, wcale nie tak małej, grupy badanych. Opracowywany przez nas test pozwoli wypełnić tę lukę, zwiększając możliwości diagnostyczne wykrycia dziedzicznych obciążeń u wszystkich badanych - podkreśla dr hab. med. Piotr Pierzchalski z laboratorium Oncogene Diagnostics, które jest partnerem Scanmed S.A. w tej akcji.

Kwalifikacja do bezpłatnego testu BRCA1 odbywać się będzie na podstawie przygotowanej ankiety dla pacjentek zagrożonych dziedzicznym rakiem piersi lub jajnika oraz dokumentacji medycznej potwierdzającej wystąpienie u pacjentki danego rodzaju raka.

Kobiety z mutacją genu BRCA1 zaliczają się do grupy wysokiego ryzyka rozwoju nowotworu piersi - ryzyko zachorowania w ciągu całego życia wynosi od 26 do 85 proc. oraz raka jajnika - ryzyko od 16  do 63 proc. Choroby te stają się poważnym zagrożeniem dla kobiet, których bliskie krewne: matka, babcia, ciocia, siostra chorowały lub chorują na nowotwór piersi lub jajnika.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum