• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kraków: Centrum Radioterapii Amethyst wprowadza monitoring odżywiania pacjentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2016 16:55

Projekt systematycznego monitoringu odżywiania pacjentów poddawanych napromienianiu rozpoczęto w krakowskim Centrum Radioterapii Amethyst. Jego najważniejszym celem jest niedopuszczenie do ciężkiego niedożywienia osób cierpiących na nowotwory.

Leczenie żywieniowe. Fot. PTWP

Jak podkreślają specjaliści, pacjenci onkologiczni są szczególnie narażeni na niedobory pokarmowe oraz niebezpieczną dla życia utratę masy ciała.

- Wszyscy chorzy na nowotwory tracą masę ciała, szczególnie pacjenci leczeni z powodu nowotworów przewodu pokarmowego oraz nowotworów głowy i szyi. Jeżeli spadek masy ciała jest duży, pogarsza się ich stan ogólny i pogarsza się prognoza. Ci pacjenci nie są w stanie otrzymać całości planowanego radykalnego leczenia, bo tego nie wytrzymają - powiedział PAP dyrektor Amethystu dr Marcin Hetnał.

Wdrożony program składa się z dwóch etapów. W pierwszym każda osoba zakwalifikowana do napromieniania jest ważona i mierzona przez pielęgniarki, które wyliczają wskaźnik masy ciała BMI. Jeśli jego wartość jest mniejsza niż 20,5, informacja ta jest umieszczana w kwestionariuszu służącym do oceny ryzyka związanego ze stanem odżywiania, a chory kierowany jest na konsultację do dietetyka.

Drugi etap programu polega na pogłębionej ocenie stanu odżywiania przez dietetyka. Jeśli jego zalecenia nie pomagają i chory nadal traci na wadze, otrzymuje skierowanie do poradni leczenia żywieniowego.

W czasie trwania radioterapii ważenie pacjentów odbywa się obowiązkowo co tydzień, by możliwe było jak najszybsze wychwycenie niepokojących symptomów. - Ważne jest, by chorzy byli leczeni w sposób optymalny. Nasilona utrata ciężaru ciała może spowodować przerwanie lub przedwczesne zakończenie leczenia, a to powoduje utratę szansy na wyleczenie. Podobne programy są już dziś standardem w Europie Zachodniej, ale w Polsce ten temat w wielu placówkach ciągle jest traktowany po macoszemu - podkreślił dr Hetnał.

Centrum Radioterapii Amethyst, działa przy Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Ma kontrakt z NFZ.

W 2015 roku w Centrum radioterapii poddanych zostało 1 tys. 840 pacjentów, w 2014 było ich 1 tys. 50. Od momentu wprowadzenia ponad rok temu kart diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO) wydano ich w tej placówce 440.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum