Krajowy Rejestr Nowotworów: ruszyła modernizacja i rozbudowa tego systemu
Krajowy Rejestr Nowotworów (KRN) to najstarszy polski rejestr medyczny, prowadzony przez Narodowy Instytut Onkologii na zlecenie Ministra Zdrowia. Rozpoczął się kolejny etap rozbudowy tego systemu.

Ruszyła budowa nowoczesnej platformy gromadzenia i analiz danych e-KRN+. S&T zintegruje prowadzony od blisko 70 lat rejestr medyczny z największymi systemami centralnymi oraz z bazami świadczeniodawców leczących choroby onkologiczne - podaje firma S&T.
Krajowy Rejestr Nowotworów to system gromadzący dane o każdym nowym wykryciu choroby nowotworowej oraz informacje na temat przebiegu leczenia przypadków odnotowanych wcześniej. Obecnie baza ta jest tylko częściowo zasilana informacjami w formacie elektronicznym.
W ramach współpracy z firmą Gabos Software, S&T zintegruje szpitalne systemy informacyjne HIS partnerów objętych projektem z bazą e-KRN+. Pozwoli to usprawnić i w pełni zautomatyzować proces tworzenia Karty Zgłoszenia Nowotworu Złośliwego. Integracja ta ułatwi także dostęp i bieżące aktualizacje KZNZ.
Dla budowy e-KRN+ kluczowe będzie połączenie już istniejących rejestrów funkcjonujących w polskim systemie opieki zdrowotnej, z zachowaniem standardów przekazywania informacji medycznych IHE i HL7. Istotną częścią projektu jest zapewnienie bezpieczeństwa i anonimowości przetwarzanych danych.
S&T będzie również odpowiedzialne za zapewnienie weryfikacji i walidacji KZNZ spływających z placówek medycznych poprzez połączenie systemu e-KRN+ z rejestrem PESEL, rejestrem danych terytorialnych Teryt, Krajowym Węzłem Identyfikacji Elektronicznej i systemem Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Integrator zajmie się też przeprowadzeniem szkoleń dla Użytkowników i Administratorów Narodowego Instytutu Onkologii z działów utrzymania oprogramowania.
Celem platformy e-KRN+ jest:
- Zebranie w jednym miejscu danych o wszystkich przypadkach nowotworów złośliwych w Polsce
- Zapewnienie dostępu do kompleksowej bazy wszystkich przypadków nowotworów w Polsce lekarzom, pracownikom medycznym, studentom medycyny oraz naukowcom
- Umożliwienie przetwarzania i agregowania danych, przeprowadzania analiz, tworzenie i generowanie raportów oraz statystyk, na bazie zmodernizowanego rejestru KRN oraz nowo tworzonych rejestrów narządowych
- Możliwość kompleksowej pracy na dużej ilości danych
- Udostępnienie pacjentom platformy wiedzy o chorobach nowotworowych, gdzie zamieszczane będą materiały mające na celu edukację zdrowotną i prewencję chorób nowotworowych, analizy epidemiologiczne oraz badania naukowe w tym obszarze.
Platformę e-KRN+ zbuduje firma Gabos Software Sp. z o.o., należąca do grupy kapitałowej WASKO.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)