×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Krajowa Sieć Onkologiczna pomija radiologię i diagnostykę obrazową. "Jesteśmy zaskoczeni"

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia18 listopada 2021 19:13

Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej zawiera rozwiązania, które mogą przyczynić się do poprawy organizacji opieki onkologicznej, ale zaskoczeniem jest dla nas pominięcie w dokumencie radiologii i diagnostyki obrazowej oraz radiologii interwencyjnej - piszą przedstawiciele środowiska radiologicznego.

Krajowa Sieć Onkologiczna pomija radiologię i diagnostykę obrazową. "Jesteśmy zaskoczeni"
Krajowa Sieć Onkologiczna pomija radiologię i diagnostykę obrazową - twierdzą radiolodzy FOT. PAP/Tomasz Waszczuk
 • Krajowa Sieć Onkologiczna jest pierwszą w Polsce próbą usystematyzowania opieki nad chorymi na nowotwory - czytamy w stanowisku środowiska radiologicznego wobec projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO)
 • Tym niemniej, zaskoczeniem jest dla nas pominięcie w dokumencie radiologii i diagnostyki obrazowej oraz radiologii interwencyjnej - przyznają specjaliści
 • Uchwalenie ustawy w obecnym kształcie pozostawi część pacjentów onkologicznych bez dostępu do opieki zgodnej z aktualną wiedzą i wytycznymi - piszą autorzy stanowiska podpisanego, m.in. przez prof. Jerzego Waleckiego, konsultanta krajowego ds. radiologii i diagnostyki obrazowej.

Krajowa Sieć Onkologiczna. "Gratulujemy, ale jesteśmy zaskoczeni"

- Gratulujemy autorom stworzenia pierwszej w Polsce próby usystematyzowania opieki nad chorymi na nowotwory w postaci projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej - projekt zawiera rozwiązania, które mogą przyczynić się do istotnej poprawy organizacji opieki onkologicznej.

- Tym niemniej, zaskoczeniem jest dla nas pominięcie w dokumencie radiologii i diagnostyki obrazowej oraz radiologii interwencyjnej. We wstępnych dokumentach na temat KSO z 2018 r. pojawiły się liczne odniesienia do tych dziedzin ze względu na ich kluczową rolę w onkologii. Dodatkowo uchwała Krajowej Rady ds. Onkologii z dnia 13 listopada 2019 r. podkreśla konieczność rozwoju radiologii interwencyjnej jako czwartego filaru opieki onkologicznej - przypominają eksperci w stanowisku podpisanym, m.in. przez prof. Jerzego Waleckiego, konsultanta krajowego ds. radiologii i diagnostyki obrazowej i prof. Andrzeja Cieszanowskiego, prezesa Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego.

- Z kolei Narodowa Strategia Onkologiczna zaznacza konieczność wprowadzenia procedur i standardów organizacyjnych radiologii interwencyjnej oraz inwestycji w wymagany do tego sprzęt - podkreślają eksperci.

Zwracają uwagę, że radiologia i diagnostyka obrazowa odgrywa pierwszorzędną rolę w opiece onkologicznej: - Absolutnie wszyscy pacjenci na różnych etapach diagnozy i leczenia mają wykonywane badania obrazowe. Niestety, w projekcie ustawy o KSO nie uwzględniono udziału radiologa w Krajowej Radzie Onkologicznej. W związku z tym proponujemy poszerzenie grona członków Rady o specjalistę w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej - czytamy w stanowisku.

KSO zapomina też o radiologii interwencyjnej

- Dodatkowo, w projekcie nie jest w ogóle uwzględniona radiologia interwencyjna. Jej rola jest wyjątkowo niedoceniana w Polsce, mimo że zabiegi małoinwazyjne są kluczowym elementem wszystkich najważniejszych wytycznych onkologicznych. Opóźnienie względem krajów Europy Zachodniej i USA w niektórych obszarach wynosi ponad 20 lat i ciągle rośnie. Sądzimy, że należy podjąć aktywne działania aby ten dystans przestał się zwiększać - podkreślają eksperci.

Dodają: - Uważamy, że ustawa o KSO powinna uwzględniać radiologię interwencyjną, która jest obecnie na świecie niezbędnym elementem opieki onkologicznej.

- W załączniku do niniejszego stanowiska (załącznik pod tekstem do pobrania - red.) przedstawiamy listę nowotworów, których nie można diagnozować i leczyć według najnowszych wytycznych nie mając dostępu do zaawansowanej radiologii interwencyjnej - informują.

Czytaj też: 29 października projekt ws. Krajowej Sieci Onkologicznej trafił do konsultacji

Propozycje ekspertów dotyczące radiologii interwencyjnej:

 • Radiologia interwencyjna powinna być obowiązkowa w Krajowym Ośrodku Monitorującym (KOM) i Wojewódzkich Ośrodkach Monitorujących (WOM), które mają być wzorem pełnowartościowej opieki onkologicznej
 • - Proponujemy okres 3 lat (do 2025 roku) na dostosowanie się wyłonionych ośrodków do tych wymogów. Sądzimy, że do czasu ich spełnienia konieczne jest zapewnienie świadczeń radiologii interwencyjnej poprzez nawiązanie współpracy z ośrodkami świadczącymi tego typu usługi. Dla pozostałych ośrodków SOLO III proponujemy okres dostosowawczy 5 lat (do 2027 roku) - piszą specjaliści
 • - Proponujemy wprowadzenie zachęt finansowych dla ośrodków w Sieci, które wcześniej udostępnią usługi radiologii interwencyjnej swoim pacjentom onkologicznym. Dotyczyłoby to wszystkich poziomów sieci (SOLO I, II i III) - proponują eksperci.

"200 najlepszych szpitali onkologicznych ma aktywne pracownie radiologii interwencyjnej"

- Uważamy, że uchwalenie ustawy w obecnym kształcie nie będzie sprzyjało rozwojowi radiologii interwencyjnej i pozostawi część pacjentów onkologicznych bez dostępu do opieki zgodnej z aktualną wiedzą i wytycznymi - przestrzegają specjaliści.

- Z 200 najlepszych szpitali onkologicznych na świecie 100 proc. ma aktywne pracownie radiologii interwencyjnej. Trudno sobie wyobrazić dołączanie polskich szpitali do światowej czołówki onkologicznej bez dostępu do tych małoinwazyjnych zabiegów - wyjaśniają.

- Proponujemy, aby po uwzględnieniu naszych propozycji, wykorzystać ustawę KSO jako ważny czynnik stymulujący wiodące ośrodki onkologiczne do szybkiego nadrobienia zaległości w zakresie radiologii interwencyjnej i do rozwoju tej dziedziny. Nie wyobrażamy sobie, żeby mogło zabraknąć radiologii interwencyjnej w referencyjnych centrach onkologicznych w Polsce - podsumowują autorzy autorzy stanowiska.

Stanowisko dotyczące projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej podpisali:

 • Prof. Jerzy Walecki, konsultant krajowy ds. radiologii i diagnostyki Obrazowej
 • Prof. Andrzej Cieszanowski, prezes Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego
 • Prof. Barbara Bobek-Billewicz, przewodnicząca Sekcji Radiologii Onkologicznej Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego
 • Dr n. med. Grzegorz Rosiak, radiolog interwencyjny
 • Lek. Krzysztof Korzeniowski, radiolog interwencyjny

Czytaj też:

Krajowa Sieć Onkologiczna. Projekt ustawy w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów

Tylko u nas. Prof. Piotr Rutkowski: po raz pierwszy od wielu lat będziemy mieli najwyższej jakości wytyczne

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum