• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Krajowa Sieć Onkologiczna: pilotaż jeszcze w tym roku

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 02 sierpnia 2018 13:40

Jeszcze w tym roku ruszy pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej, nowej organizacji opieki w onkologii - poinformował w czwartek (2 sierpnia) minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas prezentacji dokumentu opracowanego przez ministerialny zespół pod kierownictwem prof. Piotra Czauderny.

Na zdjęciu: pracownia radiologii zabiegowej w Centrum Onkologii w Gliwicach. Fot. Materiały prasowe

- Chodzi o zintegrowanie leczenia onkologicznego na poziomie krajowym, bo pakiet onkologiczny, choć zwiększył liczbę świadczeń, to jednocześnie rozproszył je na wiele ośrodków - mówił szef resortu zdrowia.

Ocenił, że w tej sytuacji koordynacja diagnostyki, terapii i innych form opieki nad pacjentem onkologicznym stała się niemożliwa.

- Rozproszeniu uległy także środki na onkologię, a należy przecież wydawać je racjonalnie - dodał minister.

Jak zauważył, nowa organizacja systemu opieki onkologicznej ma także umożliwić zagubionemu obecnie pacjentowi odnalezienie się w systemie.

- Nie powinno być tak, że chory sam szuka miejsca, w którym wykona badania i podda się leczeniu. Na każdym etapie tej drogi będzie go prowadził ''za rękę'' koordynator - zaznaczył Łukasz Szumowski.

Minister przypomniał, że opieka onkologiczna staje przed poważnymi wyzwaniami demograficznymi, bowiem liczba osób starszych, a głównie to one chorują na nowotwory, stale rośnie i jest to trend na długie lata.

- Dlatego przyspieszenie i lepsza organizacja diagnostyki i terapii są konieczne, tak jak konieczna jest instytucja, która te działania skoordynuje. Naszą odpowiedzią jest Krajowa Sieć Onkologiczna - wskazywał.

Dodał, że nowe rozwiązania zapewnią ponadto równomierny dostęp do leczenia onkologicznego takiej samej jakości dla wszystkich mieszkańców Polski.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum