• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Krajowa Sieć Onkologiczna najpewniej nie wejdzie 1 stycznia. "Będzie nieznaczne przesunięcie"

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP23 listopada 2022 18:00

Plan, by rozwiązania Krajowej Sieci Onkologicznej obowiązywały od 1 stycznia 2023 r. jest trudny do utrzymania. Możliwe jest nieznaczne przesunięcie, nie więcej niż o miesiąc – poinformował 23 listopada minister zdrowia Adam Niedzielski.

Krajowa Sieć Onkologiczna najpewniej nie wejdzie 1 stycznia. "Będzie nieznaczne przesunięcie"
Krajowa Sieć Onkologiczna nie wejdzie 1 stycznia. "Myślę o przesunięciu w granicach miesiąca, nie większym" Fot. PAP/Rafał Guz
  • Krajowa Sieć Onkologiczna prawdpodobnie nie wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku
  • Informację w tej sprawie przekazał w środę, 23 listopada, minister zdrowia Adam Niedzielski. - Ten termin jest trudny do utrzymania - przyznał
  • - Liczymy, że w najbliższym czasie, po Komitecie Stałym Rady Ministrów, po pracy w komisji prawniczej, projekt wejdzie na posiedzenie rządu i ze względu na wagę problematyki będzie traktowany w sposób priorytetowy - dodał szef resortu zdrowia
  • - Jeśli nie zdążymy, przesuniemy. Myślę o przesunięciu w granicy miesiąca, nie większym - doprecyzował Niedzielski

Krajowa Sieć Onkologiczna najpewniej nie wejdzie 1 stycznia

Minister zdrowia był pytany na konferencji prasowej 23 listopada o losy projektu o Krajowej Sieci Onkologicznej i zapowiedzi przedstawicieli resortu, że KSO wejdzie w życie od stycznia 2023 r.

- Ten termin jest trudny do utrzymania  - przyznał minister.

- Liczymy, że w najbliższym czasie, po Komitecie Stałym Rady Ministrów, po pracy w komisji prawniczej, projekt wejdzie na posiedzenie rządu i ze względu na wagę problematyki będzie traktowany w sposób priorytetowy  - powiedział mediom Niedzielski.

- Jeśli nie zdążymy, przesuniemy. Myślę o przesunięciu w granicy miesiąca, nie większym - dodał.

Sieć ma zapewnić kompleksową opiekę onkologiczną w całym kraju

Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej przewiduje, że podmioty lecznicze spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie, utworzą Krajową Sieć Onkologiczną (KSO).

Sieć ma zapewnić kompleksową opiekę onkologiczną w całym kraju, a poszczególne etapy leczenia będą przebiegać według ściśle określonych standardów, przy współpracy specjalistów różnych dziedzin. Priorytetem jest zapewnienie każdemu dorosłemu pacjentowi, niezależnie od miejsca zamieszkania, opieki onkologicznej opartej na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych.

W informacji w wykazie prac rządu informowano, że strukturę KSO będą tworzyły Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego III, II i I poziomu referencyjnego (SOLO III poziomu, SOLO II poziomu, SOLO I poziomu) wraz z Centrami Kompetencji i Ośrodkami Satelitarnymi, jak również Ośrodki Kooperacyjne. Tylko podmioty lecznicze wchodzące w skład KSO będą uprawnione do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie opieki onkologicznej finansowanych ze środków publicznych.

Choroby nowotworowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków. Bezwzględna liczba nowotworów złośliwych w kraju stale wzrasta, czego przyczyną jest zarówno starzenie się społeczeństwa, jak i wzrost narażenia na czynniki związane ze stylem życia.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum