• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Krajowa Sieć Onkologiczna: kto wejdzie do drugiego etapu pilotażu?

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2019 15:29

Decyzja w sprawie uruchomienia Krajowej Sieci Onkologicznej została podjęta - wdrożenie KSO jest intencją resortu zdrowia. Nie mamy jeszcze natomiast wiedzy na temat rozwiązań docelowych - mówił w piątek (25 stycznia) wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podczas spotkania z dziennikarzami.

Krajowa Sieć Onkologiczna: kto wejdzie do drugiego etapu pilotażu?
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Fot. Materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

Wiceminister przypomniał, że 1,5-roczny pilotaż (realizowany obecnie w województwie dolnośląskim i świętokrzyskim) ma służyć wypracowaniu docelowych standardów organizacyjnych i jakościowych, kryteriów wejścia do sieci oraz pokazać, ile będą kosztowały rozwiązania funkcjonujące w KSO.

Ma także przynieść wiedzę o tym, jak w tej rzeczywistości odnajdują się pacjenci, czy zauważają zmiany i w końcu - jak je oceniają.

- Pilotaż służy zatem zrozumieniu problemów, z którymi się zderzymy, pokazaniu jak ostatecznie ukształtować sieć, jak ją finansować, jak zapewnić efektywną koordynację i przepływ pacjenta pomiędzy jednostkami - wyjaśnił Sławomir Gadomski.

Pytania i wątpliwości
- Pilotaż ruszał w bólach, ale 23 stycznia prezes NFZ wydał w końcu zarządzenie w tej sprawie i możliwe stało się podpisywanie umów między Funduszem a ośrodkami koordynującymi oraz ośrodkami o niższym stopniu referencyjności - zaznaczył.

Poinformował, że obecnie NFZ został poproszony o analizę struktury świadczeń onkologicznych w kolejnych trzech województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim i podlaskim.

- W Pomorskiem mamy dwa ośrodki co najmniej równorzędne, jeśli chodzi o aspiracje do roli ośrodka koordynującego, sytuacja jest zatem dość trudna. Może się okazać, że wynikiem analiz będzie wniosek o doprecyzowanie kryteriów wejścia do sieci - mówił wiceminister.

Przypomniał, że jest także kwestia ośrodków narządowych. Okazuje się bowiem, że wielu specjalistów ma obawy, że nie będą one komplementarne z siecią. Takie uwagi zgłaszali w ramach konsultacji społecznych pulmonolodzy, takie opinie pojawiły się również w przypadku Breast Unitów - projekt rozporządzenia wprowadzającego świadczenia kompleksowego leczenia raka piersi w BU także jest w konsultacjach.

- Pomimo tych wątpliwości musimy znaleźć rozwiązania, które umożliwią ośrodkom narządowym odnalezienie się w sieci - podkreślił Sławomir Gadomski.

Jak podał, resort zdrowia szacuje, że w Polsce powstanie ok. 40-50 Breast Unitów. Jeśli chodzi natomiast o inne ośrodki narządowe, planowane są następne - te dedykowane rakowi płuca, rakowi prostaty i rakowi jelita grubego.

Co z hematoonkologią?
- Osobnym zagadnieniem jest obszar hematoonkologii i zastanawiamy się, czy w jego przypadku sieć jest na pewno potrzebna. W onkologii świadczenia realizuje ok. 2,5 tys. jednostek, w hematoonkologii znacznie mniej. Istotne jest również to, że dobrze one ze sobą współpracują - wskazywał wiceminister.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum