×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Konsorcjum szpitali jedyną szansą na SOLO III? "Inaczej stracimy na Krajowej Sieci"

Autor: Iwona Bączek • Źródło: Rynek Zdrowia21 marca 2023 06:00

Utworzenie konsorcjum Tomaszowskiego Centrum Zdrowia (TCZ) i Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim jest dla nas szansą na SOLO III w Krajowej Sieci Onkologicznej. Jeśli tego nie zrobimy, nasz szpital straci na KSO - mówi dr Wiesław Chudzik, prezes TCZ.

Konsorcjum szpitali jedyną szansą na SOLO III? "Inaczej stracimy na Krajowej Sieci"
TCZ od lat rozwija chirurgię onkologiczną i nie chce zaprzepaścić swojego dorobku Fot. Shutterstock
  • 31 marca br. kończy się trwający ponad cztery lata pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej i KSO wkrótce zostanie wdrożona w całym kraju. Dr Wiesław Chudzik, prezes Tomaszowskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o., nie ukrywa niepewności i obaw z tym związanych
  • - Obecnie współpracujemy ze Specjalistycznym Szpitalem Onkologicznym Nu-MED w Tomaszowie Mazowieckim, który zapewnia nam chemio- i radioterapię, u nas pozostaje zakres zabiegowy. To oznacza, że TCZ trafi w KSO na poziom SOLO I, a NU-MED na poziom SOLO II. Stracimy na Sieci - wyjaśnia
  • Wyjściem jest stworzenie konsorcjum obu szpitali, oferującego pełny zakres leczenia onkologicznego. - Mielibyśmy wówczas szansę na SOLO III - wskazuje
  • Jeśli tak się nie stanie, pacjenci będą musieli podróżować na operacje do Szpitala im. Kopernika w Łodzi, bo na razie wszystko wskazuje na to, że będzie to jedyny SOLO III w regionie, choć inne województwa będą ich miały po kilka - dodaje

"Obawiamy się, że stracimy na Sieci"

Dr Wiesław Chudzik, prezes Tomaszowskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. nie ukrywa, że na obecnym etapie, bez wytycznych, bez rozporządzeń do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, która czeka już tylko na podpis Prezydenta RP, trudno określić, jak będzie wyglądało w praktyce funkcjonowanie szpitala. 31 marca br. kończy się trwający ponad cztery lata pilotaż Sieci i KSO zostanie wdrożona w całym kraju.

- Towarzyszy nam niepewność i wiele obaw. Dotyczy to również naszej współpracy ze Specjalistycznym Szpitalem Onkologicznym Nu-MED w Tomaszowie Mazowieckim, która do tej pory układała się bardzo dobrze. NU-MED zapewniał nam chemio- i radioterapię, u nas pozostawał zakres zabiegowy. Doskonale się uzupełnialiśmy - wyjaśnia dr Chudzik.

Przypomnijmy: Krajowa Sieć Onkologiczna obejmuje trzy poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej. Będą to Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego zwane „SOLO” I, II, i III poziomu oraz Ośrodki Kooperacyjne. SOLO I poziomu będzie m.in. podmiotem wykonującym działalność leczniczą zapewniającym udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w jednym z trzech obszarów:

1) leczenie zabiegowe chirurgiczne,
2) chemioterapia i inne metody leczenia systemowego,
3) radioterapia onkologiczna.

SOLO II realizować mają działalność leczniczą w dwóch z wymienionych obszarów, SOLO III we wszystkich. Kryteriami warunkującymi przynależność podmiotu do danego poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej, będą zgodnie z ustawą m.in. liczba i kwalifikacje personelu medycznego, potencjał diagnostyczno-terapeutyczny zapewniający odpowiednią jakość i bezpieczeństwo udzielanych świadczeń gwarantowanych oraz  liczba i rodzaj wykonywanych procedur medycznych lub liczba świadczeniobiorców, którym są udzielane świadczenia opieki zdrowotnej.

Zgodnie z ustawą pierwsza kwalifikacja na dany poziom zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej zostanie przeprowadzona do dnia 31 marca 2024 r.

- Ponieważ nie jest dla nas jasne, czy w Sieci będziemy mogli współpracować ze szpitalem NU-MED tak, jak w tej chwili, obawiamy się, że Tomaszowskie Centrum Zdrowia straci na KSO - zaznacza.

"Jedynym wyjściem jest konsorcjum szpitali"

- Ze względu na fakt, że i TCZ i NU-MED działają niemal w jednym budynku - w sąsiednich obiektach połączonych łącznikiem - wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie konsorcjum. Oferując wspólnie wszystkie trzy zakresy terapii onkologicznej, mielibyśmy szansę zostać Specjalistycznym Ośrodkiem Leczenia Onkologicznego trzeciego stopnia zabezpieczenia, SOLO III, z pełną kompleksowością świadczeń - przekonuje.

Jak mówi, w innym przypadku TCZ znajdzie się na poziomie SOLO I, ponieważ oferuje jeden zakres opieki - chirurgię. NU-MED ze swoją chemio- i radioterapią trafi na poziom SOLO II. Tymczasem funkcjonowanie w formie konsorcjum na poziomie SOLO III obu szpitalom dałoby szansę na rozwój.

Dr Chudzik wyjaśnia, że wszystkie oddziały Tomaszowskiego Centrum Zdrowia mają w swoim kontrakcie zakres onkologiczny. Szpital ma ginekologię onkologiczną, laryngologię, która operuje zmiany nowotworowe, część kontraktu onkologicznego mają okulistyka czy urologia.

- Mamy kontrakt na leczenie chirurgiczne raka jelita grubego i naprawdę świetnych chirurgów, bardzo doświadczonych w tym zakresie. Nasza oferta jest zatem szeroka. Centralizacja leczenia chirurgicznego w Sieci oznacza, że nie będziemy mogli operować w dotychczasowych obszarach, trzeba będzie zwolnić dobrych specjalistów - wskazuje prezes TCZ.

"Pacjenci będą podróżować na operacje do Łodzi"

Prezes nie ukrywa obaw, bo wówczas oddziały Tomaszowskiego Centrum Zdrowia stracą wypracowaną przez lata renomę, a pacjenci będą musieli podróżować na operacje do SOLO III, jakim w województwie łódzkim będzie prawdopodobnie Szpital im. Kopernika w Łodzi. To ponad 70 km od Tomaszowa. Dodatkowo wszystko wskazuje na to, że będzie to jedyny SOLO III w regionie, choć inne województwa będą ich miały po kilka.

- Tymczasem w Tomaszowskim Centrum Zdrowia leczą się pacjenci i z powiatu tomaszowskiego, ale także rawskiego i grójeckiego, nie wspominając o osobach przyjeżdżających z innych ośrodków. Jesteśmy czymś więcej, niż szpitalem powiatowym, ponieważ mamy oddziały, których nie posiada żadna z pobliskich placówek. To czyni nas szpitalem ponadregionalnym. Jeśli TCZ straci na Sieci, stracą także chorzy, nie tylko z powiatu tomaszowskiego - ocenia dr Chudzik.

Jak mówi, pozostaje jeszcze kwestia planów budowy nowego bloku operacyjnego w Tomaszowskim Centrum Zdrowia.

- Liczyliśmy na to, że otrzymamy pieniądze na ten cel właśnie w związku z rozwojem Krajowej Sieci Onkologicznej. Jedną z możliwości pozyskania środków był Fundusz Medyczny. Bardzo zależy nam na realizacji tego przedsięwzięcia, bo szpital liczy sobie już 60 lat. Remont bloku pochłonąłby ogromne środki, a i tak nie dałby możliwości osiągnięcia odpowiednich standardów. Nowy blok operacyjny otworzyłby przed TCZ drogę do rozwoju, ale teraz wszystko stanęło pod znakiem zapytania - podkreśla dr Chudzik.

Więcej ośrodków SOLO III w Łódzkiem? Apel samorządowców

Sprawa nie jest obca samorządowcom z regionu. Napisali o niej w liście do Prezydenta i Premiera RP.

- Nie poddajemy się. Zaplanowane zmiany mają obowiązywać od marca przyszłego roku. (...) Musimy przekonywać parlamentarzystów i rząd do skutku. Tłumaczyć, jak ważne jest to dla mieszkańców naszego regionu, że chodzi tu o życie ludzi, o jak najszerszą dostępność do szybkiego leczenia onkologicznego. Że nasz region potrzebuje więcej ośrodków, które mogą wykonywać świadczenia na poziomie SOLO III - poinformował w mediach społecznościowych prezydent Tomaszowa Marcin Witko. Pod apelem podpisało się ponad 20 włodarzy miast i gmin.

- Ustawa o KSO w obecnym kształcie oznacza, że nasi mieszkańcy będą musieli dokonywać dramatycznych wyborów. (...) Rząd wielokrotnie wykazywał się zrozumieniem dla problemów naszych małych ojczyzn. Dlatego i tym razem liczymy na zrozumienie problemu i wsparcie. Jeżeli mówimy o sprawach w kategorii życia i śmierci, to ta niewątpliwie do nich należy - w dosłownym znaczeniu - brzmi fragment apelu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum