Komputer Watson w co drugiej diagnozie był zgodny z onkologami
Komputer IBM Watson zbudowany specjalnie dla placówek onkologicznych w przeprowadzanych testach w ponad 50 proc. przypadków rekomendował działania zgodne z diagnozami lekarskimi - podała we wtorek (5 grudnia) południowokoreańska agencja Yonhap.

Komputery Watson budowane dla potrzeb placówek onkologicznych (znane pod nazwą "Watson for Oncology" - PAP) stworzone są przede wszystkim po to, by asystowały lekarzom w podejmowaniu decyzji, oferując analizę informacji medycznych pacjentów. Opracowania te tworzone są na podstawie szerokich zasobów danych, a także z użyciem sztucznej inteligencji, która w wyniku przetwarzania i analizowania danych proponować może konkretne rozwiązania terapeutyczne.
Stworzony przez IBM Watson od grudnia ubiegłego roku testowany był w centrum medycznym Uniwersytetu Gachon w znajdującym się na zachód od Seulu mieście Icheon w Korei Południowej. To pierwsze na świecie testy urządzenia ze sztuczną inteligencją w diagnostyce onkologicznej. Od grudnia 2016 roku testy zostały również podjęte przez cztery następne szpitale onkologiczne.
Wyniki programu testowego wskazują, że analizy Watsona w 55,9 proc. przypadków zgadzały się z rozwiązaniami terapeutycznymi i diagnozami proponowanymi przez doświadczonych lekarzy onkologów pracujących w klinice. Program testowy obejmował diagnostykę 118 przypadków raka odbytnicy.
Według Backa Jung-heuma, chirurga pracującego w centrum medycznym przy Uniwersytecie Gachon, "zróżnicowanie opinii diagnostycznych to kluczowa część terapii onkologicznej dla pacjentów". Dodał również, że dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji zróżnicowanie to będzie łatwiejsze do osiągnięcia stosunkowo niskim nakładem kosztów.
W ramach testów, IBM Watson uczestniczył również w wydawaniu opinii diagnostycznych dla 145 pacjentów z rakiem piersi, a także dla 101 osób cierpiących na różne odmiany nowotworów układu pokarmowego. Watson przeanalizował również pięć przypadków raka prostaty oraz jeden nowotworu pęcherza moczowego.
Jak mówi Lee Eon - przedstawiciel placówki, gdzie odbywały się testy, "rak prostaty i nowotwór pęcherza moczowego to choroby, które do biblioteki analitycznej Watsona zostały dodane dopiero niedawno. Również od niedawna wiemy, że możliwa jest ich terapia".
Szpital, w którym odbywały się testy Watsona, poinformował że 94 proc. pacjentów, którzy zgodzili się uczestniczyć w programie, było usatysfakcjonowanych możliwością otrzymania drugiej diagnozy oraz konsultacji ze sztuczną inteligencją.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)