• PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kolonoskopia bezpłatna i bez skierowania: kto może skorzystać? Lista placówek

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/NFZ25 listopada 2022 12:10

W ponad 70 placówkach w Polsce działa program przesiewowy jelita grubego. Na badania nie trzeba skierowania, a wykonanie kolonoskopii jest możliwe w znieczuleniu. Kto może się zgłaszać? Jak się przygotować?

Kolonoskopia bezpłatna i bez skierowania: kto może skorzystać? Lista placówek
Podpisywane są kolejne umowy na badania kolonoskopowe. Fot. AdobeStock
 • Oddziały NFZ zakontraktowały dotychczas 72 placówki, które realizują program badań przesiewowych Ministerstwa Zdrowia w kierunku jelita grubego
 • Na badania nie trzeba skierowania, a wykonanie kolonoskopii jest możliwe w znieczuleniu
 • Wystarczy, że pacjent ma od 50 do 65 lat (w niektórych przypadkach do programu kwalifikują się osoby już od 40 roku życia) i zgłosi się do placówki realizującej kolonskopię przesiewową
 • Program jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia

Do programu przystąpiły 72 placówki

Oddziały Wojewódzkie NFZ podpisały umowy na realizację programu badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Aktualnie 72 placówki medyczne przystąpiły do programu. Kolejne są w trakcie podpisywania.

Na nowotwór jelita grubego zapada rocznie około 18 tys. osób w Polsce. Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Jest to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn.

Eksperci podkreślają, że nowotwór jelita grubego jest niezwykle podstępny. Może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby.

Populacja, którą może objąć program badań przesiewowych MZ w kierunku raka jelita, szacuje się na ok. 8 milionów Polaków.

Kto może skorzystać z programu badań przesiewowych raka jelita grubego?

Program jest dla osób w wieku:

 •  od 50 do 65 lat,
 • lub od 40 do 49 lat, jeśli u najbliższych krewnych pacjenta, rozpoznano nowotwór jelita grubego.

Na czym polega badanie?

Program przesiewowy obejmuje wykonanie kolonoskopii, w tym:

 • pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy;
 • usunięcie polipów wielkości do 15 mm;
 • poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów;
 • wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.

Badanie można wykonać w znieczuleniu

Kolonoskopia jest precyzyjna i trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych, badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu.

Lekarze podkreślają, że wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia. Program jest bezpłatny. Nie trzeba skierowania.

Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy, że pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosi się do placówki realizującej program.

Do badania trzeba się przygotować, dlatego przed wizytą warto skontaktować się z placówką, która poinformuje pacjenta, co musi zrobić przed badaniem.

Lista placówek wykonujących badanie

Eksperci podkreślają, że nowotwór jelita grubego jest niezwykle podstępny. Może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby.

Populację, którą może objąć program badań przesiewowych Ministerstwa Zdrowia w kierunku raka jelita, szacuje się na ok. 8 milionów Polaków.

Do końca roku NFZ przeznaczy około 6  mln zł na realizację programu. W przyszłym roku będzie to już 80 mln zł.

Placówki, które mają podpisaną umowę z NFZ na realizację badań profilaktycznych w kierunku raka jelita grubego – według stanu na dzień 23.11.2022 r.

Pod tekstem lista placówek do pobrania.

 

 

             

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum