• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kolejne szpitale dołączyły do programu profilaktyki raka jelita grubego

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP21 grudnia 2022 13:41

Trzy placówki z województwa podlaskiego dołączyły do programu profilaktyki raka jelita grubego. Można wykonać bezpłatną kolonoskopię.

Kolejne szpitale  dołączyły do programu profilaktyki raka jelita grubego
Kolejne placówki dołączyły do programu profilaktyki raka jelita grubego. Fot. AdobeStock
  • W Podlaskiem są kolejne trzy miejsca, gdzie pacjenci mogą bezpłatne wykonać kolonoskopię w ramach profilaktyki raka jelita grubego
  • Te miejsca to nowa lokalizacja w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, Fundacja "Pomóż Im" oraz szpital wojewódzki w Łomży
  • NFZ zawarł z tymi placówkami stosowne kontrakty na badania profilaktyczne

Poszerzono listę placówek wykonujących kolonoskopię

Fundusz zawarł z tymi placówkami kontrakty na takie badania w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego - poinformowała w komunikacie rzeczniczka podlaskiego NFZ Beata Leszczyńska.

Dotąd w ramach tego programu kontrakty (do połowy 2023 roku) miał Uniwersytecki Szpital Kliniczny (teraz już w dwóch lokalizacjach: w głównym kompleksie przy ul. Skłodowskiej-Curie i w kompleksie klinik zakaźnych przy ul. Żurawiej), Białostockie Centrum Onkologii oraz szpital w Łapach. Teraz doszła do tego białostocka Fundacja "Pomóż Im" i szpital w Łomży.

NFZ finansuje ten program profilaktyczny od listopada 2022 roku. Jest on skierowany do osób w wieku 50-65 lat albo do młodszych w wieku 40-49, jeśli mają w rodzinie osoby najbliższej spokrewnione, które zachorowały na raka jelita grubego. Nie trzeba mieć skierowania, wystarczy zgłosić się do danego szpitala realizującego program i zapisać się na badanie.

- Celem zwiększenia dostępności do badań profilaktycznych dla mieszkańców naszego województwa prowadzimy kolejne postępowania w trybie konkursu ofert na realizację programu w powiecie białostockim i augustowskim. Liczba podmiotów może się więc zwiększyć - podkreśla cytowany w komunikacie dyrektor podlaskiego NFZ Maciej Bogdan Olesiński.

Fundusz przypomina, że na raka jelita grubego, rocznie w Polsce zapada ok. 18 tys. osób i jest to drugi - po raku płuca - nowotwór najczęściej występujący u Polaków: trzeci najczęściej wykrywany u kobiet i czwarty u mężczyzn.

Wcześnie wykryte nieprawidłowości i ich leczenie mogą zapobiec rozwojowi choroby, a to ważne dlatego, że rak jelita grubego może się rozwijać bez objawów nawet przez kilka lat.

- Najskuteczniejszym badaniem diagnostycznym w kierunku wykrywania raka jelita grubego jest kolonoskopia z uwagi na wysoką czułość badania. Dzięki tej metodzie badań aż w 60-90 proc. zapobiega się rozwojowi raka jelita - podkreśla NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum