• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kolejne badanie potwierdza skuteczność nowej terapii w zaawansowanym raku piersi

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 08 sierpnia 2019 20:17

Badania zaprezentowane na tegorocznej konferencji ASCO wykazały, że lek rybocyklib w skojarzeniu z fulwestrantem wydłuża czas przeżycia pacjentek z zaawansowanym lub przerzutowym rakiem piersi z obecnością receptorów hormonalnych, bez nadekspresji receptora ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu 2 (HR+/HER2-).

Kolejne badanie potwierdza skuteczność nowej terapii w zaawansowanym raku piersi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Firma Novartis ogłosiła, że rybocyklib zapewnia statystycznie istotne wydłużenie czasu przeżycia, uzyskane w badaniu MONALEESA-3. Jest to drugie badanie kliniczne III fazy, w którym leczenie skojarzone z zastosowaniem rybocyklibu spełniło główne, drugorzędne kryteria oceny końcowej związane z czasem przeżycia podczas wcześniej zaplanowanej analizy okresowej - podaje spółka w komunikacie prasowym.

W badaniu MONALEESA-3 oceniano skuteczność i bezpieczeństwo stosowania rybocyklibu w skojarzeniu z fulwestrantem w leczeniu pierwszego lub drugiego rzutu kobiet po menopauzie z zaawansowanym lub przerzutowym rakiem piersi z obecnością receptorów hormonalnych, bez nadekspresji receptora ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu 2 (HR+/HER2-). W badaniu nie wykazano żadnych nowych obserwacji związanych z bezpieczeństwem.

- Cieszymy się, że już dwukrotnie wykazano, że leczenie skojarzone z zastosowaniem rybocyklibu wydłuża czas przeżycia pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi HR+/HER2-. Najpierw w badaniu MONALEESA-7 u kobiet w okresie przed- lub okołomenopauzalnym, a teraz w badaniu MONALEESA-3 u kobiet po menopauzie - mówi dr Susanne Schaffert, prezes Novartis Oncology.

- Będziemy podejmować dalsze wysiłki, aby przyczyniać się do poprawy przeżycia pacjentek oraz poprawiać jakość ich życia poszukując rozwiązań dla kobiet zmagających się z tą nieuleczalną dziś chorobą - dodaje Susanne Schaffert.

Rybocyklib jest inhibitorem CDK4/6 i posiada największą liczbę dowodów w postaci badań klinicznych pierwszego rzutu potwierdzających stałą i trwałą skuteczność w porównaniu z leczeniem hormonalnym. Jest jedynym inhibitorem CDK4/6, który pozwolił na uzyskanie statystycznie istotnego wydłużenia czasu przeżycia w dwóch badaniach III fazy z udziałem różnych populacji pacjentek [1]. Aktualnie trwa obserwacja przeżycia całkowitego w ramach III fazy badania MONALEESA-2.

Rybocyklib został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w marcu 2017 r., a przez Komisję Europejską w sierpniu 2017 r. jako leczenie hormonalne w pierwszej linii u kobiet po menopauzie z HR+/HER2- miejscowo zaawansowanym lub rozsianym rakiem piersi w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy, na podstawie wyników badania rejestracyjnego MONALEESA-2.

W lipcu 2018 r. rybocyklib został zatwierdzony przez FDA w Stanach Zjednoczonych w leczeniu kobiet w wieku przed-, około- i pomenopauzalnym oraz wskazany do stosowania w skojarzeniu z fulwestrantem zarówno w leczeniu pierwszego, jak i drugiego rzutu u kobiet po menopauzie. Rybocyklib został zarejestrowany do stosowania w ponad 75 krajach na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych i krajach Unii Europejskiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum