• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Klinika Urologii WUM: operacje onkologiczne z użyciem NanoKnife

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2014 12:01

W Klinice Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie we wtorek (10 czerwca) prof. Piotr Radziszewski przy użyciu najnowocześniejszego urządzenia NanoKnife przeprowadził operację zniszczenia nowotworu prostaty. Zastosowana metoda pozwoliła na zachowanie pozostałej części narządu.

NanoKnife został zakupiony przez szpital i będzie służył do tzw. leczenia ogniskowego nowotworów. NanoKnife wykorzystuje technologię nietermicznej ablacji metodą IRE (Irreversible Electroporation - nieodwracalnej elektroporacji), polegającą na aplikowaniu kilkusekundowej serii ultrakrótkich impulsów prądu o wysokim napięciu wprost do guza, co powoduje powstanie mikroskopijnej wielkości otworów w błonach komórkowych.

Efektem jest obumarcie komórek nowotworowych, bez jednoczesnego uszkodzenia zdrowych tkanek pacjenta.

Pierwszym zbiegom w Szpitalu Dzieciątka Jezus za pomocą NanoKnife zostali poddani dwaj 65-letni mężczyźni z rakiem stercza ograniczonym do jednego płata. Do ciała pacjenta wprowadzono specjalne jednorazowe elektrody i umieszczono je w okolicy guza.

Prąd skierowany został wprost do komórek nowotworowych, które nieodwracalnie uszkodzone obumarły, a ich pozostałości w ciągu kilku tygodni zostaną w naturalny sposób usunięte przez układ chłonny. Bardzo ważny jest też fakt, że zastosowanie tej metody nie ogranicza w przyszłości stosowania innych metod leczenia, gdyby doszło do nawrotu nowotworu.

- Taka terapia to przyszłość w chirurgii onkologicznej, już nie musimy usuwać całych narządów, co wiąże się ze znacznymi spustoszeniami w organizmie. Teraz możemy niszczyć sam nowotwór za pomocą ultradokładnej terapii ogniskowej - wyjaśnił prof. Radziszewski.

Stosowane do tej pory chirurgiczne metody leczenia nowotworów prostaty wiązały się z powikłaniami w postaci nietrzymania moczu czy zaburzeniami erekcji. Zastosowanie NanoKnife powoduje niszczenie tylko określonych komórek bez uszkadzania naczyń krwionośnych, czy delikatnych struktur w operowanym obrębie, dzięki czemu ogranicza to ryzyko do minimum.

Ponadto skraca się też czas rekonwalescencji pacjenta, a dolegliwości bólowe są minimalne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum