• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kielce: klinika ŚCO z certyfikatem "W trosce o pacjenta"

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2016 17:50

Klinika Hematologii i Transplantacji Szpiku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, jako druga placówka medyczna w Polsce, otrzymała we wtorek (31 maja) certyfikat "W trosce o pacjenta" przyznawany ośrodkom realizującym kompleksową opiekę i wsparcie chorych na przewlekłą białaczkę szpikową.

Prof. Tomasz Sacha (pierwszy z prawej) przekazuje certyfikat dr hab. Marcinowi Pasiarskiemu, kierownikowi Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku ŚCO. W uroczystości uczestniczyli również prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO (pierwszy z lewej) oraz dr Marzena Wątek i Agnieszka Stelmach-Gołdyś - zastępcy kierownika Kliniki. Fot. Materiały prasowe

Przyznany Klinice certyfikat to sygnał dla chorych na przewlekłą białaczką szpikową, że w tym ośrodku otrzymają profesjonalną pomoc, merytoryczne wsparcie oraz szereg niezbędnych informacji na temat choroby i celów terapeutycznych.

"W trosce o pacjenta" to program dedykowany pacjentom onkologicznym i hematologicznym oraz ich rodzinom realizowany od 2014 roku na terenie ośrodków hematologicznych w całym kraju. Jego ideą jest wsparcie chorych we właściwym monitorowaniu leczenia, zrozumieniu zasad prawidłowego przyjmowania terapii oraz stosowania się do zaleceń lekarza. Pacjenci są edukowani przez specjalnie przygotowane pielęgniarki onkologiczne i hematologiczne.

- Kapituła odznaczenia dostrzegła ogromny dynamizm kieleckiej Kliniki, chęć zapewnienia coraz lepszej opieki pacjentom chorującym nie tylko na przewlekłą białaczkę szpikową, ale na wszystkie nowotwory krwi - powiedział profesor Tomasz Sacha, przewodniczący Sekcji Hematologii Molekularnej Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka, który wręczał certyfikat.

Odział hematologii ŚCO powstał w 1999 r., od 2014 r. funkcjonuje jako Klinika Hematologii i Transplantacji Szpiku z własnym bankiem komórek krwiotwórczych. W 2015 r. przeprowadzono tu pierwszy autogeniczny przeszczep szpiku. Do tej pory wykonano już około 50 takich przeszczepów. Ośrodek przygotowuje się do rozpoczęcia w 2017 r. realizowania przeszczepów od dawców niespokrewnionych. Rocznie w Klinice hospitalizowanych jest 3200 pacjentów, w poradniach udzielanych jest blisko 30 tys. porad.

- Dzięki postępowi medycyny pacjenci z przewlekłą białaczką szpikową żyją wiele lat, wracają do normalnej aktywności, ale wcześniej muszą nauczyć się instrukcji obsługi swojej choroby. O sukcesie decyduje dobry dostęp do badań, stosowanie terapii, dobry kontakt z lekarzem i dobre wyniki ośrodka w leczeniu. To wszystko staramy się zapewnić naszym pacjentom - mówi dr hab. Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku ŚCO.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum