KG/Rynek Zdrowia | 25-10-2016 16:35

Kielce: ŚCO znów uczy nauczycieli o profilaktykce onkologicznej

Świętokrzyskie Centrum Onkologii po raz czwarty otworzyło swoją szkołę profilaktyki onkologicznej dla nauczycieli z Świętokrzyskiego. Jak promować wśród młodzieży zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem radzą pedagogom lekarze, specjaliści promocji zdrowia, psychologowie.

Bezpłatne zajęcia edukacyjne dla nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odbywają się w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Fot. Materiały prasowe

Jak informuje Świętokrzyskie Centrum Onkologii, bezpłatne zajęcia edukacyjne dla nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odbywają się w ŚCO w ramach IV edycji programu ''Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem''. W pierwszych po wakacyjnej przerwie warsztatach, uczestniczyli nauczyciele z całego województwa.

- Już w gimnazjum dzieci sięgają po papierosy i alkohol, w Polsce wzrasta liczba palących dziewcząt, co potem przekłada się na zachorowania na raka płuc i raka piersi w grupie młodych kobiet. Dlatego zależy nam, żeby docierać z prewencją pierwotną nowotworów do jak najmłodszych uczniów i zachęcać ich do zdrowego stylu życia - wyjaśnia Jadwiga Zapała, specjalista promocji zdrowia ŚCO, koordynator programu.

Tegoroczna edycja szkoły profilaktyki onkologicznej jest poświęcona popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży zasad pierwotnej prewencji nowotworów poprzez spotkania edukacyjne ze specjalistami z zakresu prewencji nowotworów i profilaktyki antytytoniowej, włączanie tej tematyki do zajęć szkolnych z różnych przedmiotów, zajęcia praktyczne na temat zdrowego żywienia, aktywności fizycznej, festyny, rajdy, konkursy, unikanie używek.

Nauczyciele otrzymują poradniki metodyczne, prezentacje multimedialne, które pomogą im poprowadzić ciekawie lekcje. Program tegorocznej edycji został oparty na nowej wersji Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem przetłumaczonej dla potrzeb nauczycieli z regionu świętokrzyskiego.

Partnerami programu są: Świętokrzyski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Świętokrzyski Urząd Marszałkowski.